Drzewko Bonsai - dzieło sztuki

fot. Akademia Bonsai
Miniaturowy klon palmowy wygląda jak zabawka.
Miniaturowy klon palmowy wygląda jak zabawka. fot. Akademia Bonsai
Ojczyzną bonsai są Chiny, ale to Japończycy miniaturyzację drzew podnieśli do rangi sztuki. Dziś charakterystyczne rośliny zdobią też polskie domy.

Chińskie powiedzenie mówi, że: wyhodować bonsai jest trudniej niż wychować dziecko i jest w tym dużo prawdy. Uprawa bonsai wymaga mnóstwo cierpliwości i systematyczności, ale daje też sporo satysfakcji.

- Buddyjscy mnisi traktowali bonsai jak obiekt kultu religijnego, lecz dla współcześnych hodowców to przede wszystkim ucieczka przed stresem i chaosem, możliwość samorealizacji - twierdzi Włodzimierz Pietraszko, właściciel Akademii Bonsai z Wrocławia.

Bonsai to roślina, którą formujemy w doniczce - płaskim pojemniku. Jej charakterystyczny wygląd uzyskuje się przez odpowiednie przycinanie i drutowanie rośliny.

Bonsai może przybierać bardzo wiele form w zależności od stylu, który który mu nadamy. - Hodowcy dążą cierpliwie do uformowania rośliny, która będzie dziełem sztuki. Dlatego drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone", bo przecież trudno jest stworzyć coś doskonałego - śmieje się pan Włodzimierz.

Warto posadzić

Warto posadzić

Poniżej podajemy przykładowe gatunki roślin, którymi możecie ozdobić wnętrza i ogrody w stylu bonsai.

Bonsai do wnętrz:
- zelkova (wiąz drobnolistny)
- figowiec tępy
- ligustr chiński
- sageretia
oraz palmy, cytryny, granaty, fikusy.
Bonsai do ogrodów:
- sosny iglaste
- azalie
- prebonsai
oraz dąb, modrzew, jałowiec.
Bonsai uniwersalne, nadają się zarówno do wnętrz, jak i ogrodów:
- cyprysiki
- azalia
- mirt
- figa
- róża karłowata

Bonsai powinno stać w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepiej prezentuje się w płaskim, niskim naczyniu, którego dno przysypujemy żwirem, a dopiero w górnej partii ziemią. Duża powierzchnia parowania sprawia, że drzewko jest narażone na przesuszenie, więc należy je systematycznie podlewać (w upalne dni nawet 2-3 razy dziennie!).

Roślinę podlewamy stopniowo, dopóki na podstawce nie pojawią się pierwsze krople wody. Od jesieni do wczesnej wiosny podlewanie należy ograniczyć. Roślinę nawozimy od kwietnia do sierpnia raz na dwa tygodnie. Latem i wiosną dobrze jest ją wystawić na zewnątrz, bo drzewko trzymane przez cały rok w domu "słabnie".

Aby roślina zachowała charakter małego drzewka (bonsai), należy co 2 lata wiosną przyciąć korzenie, zmniejszając przy tym bryłę korzeniową maksymalnie o 1/3. Potem trzeba podsypać nieco ziemi ogrodniczej i wsadzić do tego samego pojemnika. Zbyt długie nowe pędy oraz suche gałązki należy przyciąć tak, aby korona zachowała ładną formę.

Najtrudniejszym okresem dla bonsai jest zima. Drzewko przechodzi wówczas w czas spoczynku. Ograniczmy wówczas podlewanie, a roślinę postawmy w chłodnym miejscu. Pamiętajcie, że nawet kilkudniowe zaniedbanie może doprowadzić do śmierci wieloletniego drzewa, więc jeśli brak wam systematyczności, zainwestujcie lepiej w kaktusy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska