MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzwi do świata

Jan
Dwie opolskie szkoły znalazły się w gronie laureatów europejskiego edukacyjnego programu "European Label".

Do tej pory znakiem jakości nagradzano inicjatywy pochodzące wyłącznie z państw Unii. W tym roku po raz pierwszy zaproszono do udziału w konkursie również szkoły z Polski. Kryteria: program musiał angażować uczniów i nauczycieli w twórczej stymulacji uczenia się języka angielskiego, prowadzić do poprawy nauczania, dostarczać motywacji do pracy, miały być wpisane w rzeczywistość UE i być potencjalnym źródłem inspiracji dla innych instytucji oświatowych.

Publiczne Gimnazjum nr 8 i Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia otrzymały certyfikaty jakości podpisane przez Komisarza Unii Europejskiej ds. Edukacji i Kultury. Projekty ubiegające się o przyznanie certyfikatu musiały spełniać określone kryteria.

- Nie było łatwo, kryteria są ściśle podane i niespełnienie chociażby jednego dyskwalifikuje dany program. Nam się udało, z czego jesteśmy niezmiernie dumni - powiedział "NTO" Wojciech Reich, dyrektor PG nr 8.
Opolanie otrzymali trzy spośród pięciu certyfikatów przyznawanych dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. PG nr 8 otrzymało wyróżnienie m.in. za realizację projektu edukacyjnego "Drzwi do Europy", w ramach którego młodzież oprócz języka angielskiego i niemieckiego uczy się dodatkowo rosyjskiego i francuskiego.

Uczestniczyli również w wycieczkach edukacyjnych do Wielkiej Brytanii, na Ukrainę i do Czech. Uczniowie redagują gazetę w języku angielskim, organizują anglojęzyczne spektakle teatralne. "TAK" został nagrodzony za projekt pod nazwą "Rzeka zabiera - rzeka daje" realizowany w liceum ogólnokształcącym oraz inicjatywę szkoły podstawowej i gimnazjum "Z Hiszpanią w sercu".
- To dla nas duża mobilizacja do dalszych działań. Dopiero zaczynamy działania z językiem hiszpańskim, a certyfikat to potwierdzenie naszych starań - mówi Beata Maliszkiewicz, dyrektor szkół "TAK.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska