Pomysł na weekendową wycieczkę. Duch cystersów od wieków jest obecny w Jemielnicy

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Jarmark Cysterski w Jemielnicy
Jarmark Cysterski w Jemielnicy Urząd Gminy Jemielnica
Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, by zobaczyć dziedzictwo zakonników. Raz w roku, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, odwiedzający mają szansę przenieść się w czasie i poczuć jak w XIII wieku. Wszystko za sprawą słynnego Jarmarku Cysterskiego.

Pierwsza wzmianka o Jemielnicy pochodzi z 1225 roku. Z analizy źródeł wynika, że miejscowość ta należy do najstarszych na ziemi strzeleckiej. Momentem przełomowym dla tutejszych ziem było założenie opactwa cystersów w latach 80. XIII wieku. Fakt ten miał nie tylko znaczenie religijne, ale również oddziaływał gospodarczo na wspólnotę wiejską.

Zakonnicy u podnóża klasztoru na rzece Jemielnicy założyli stawy rybne i młyn. Z 1289 roku pochodzi wzmianka o opacie Mikołaju, natomiast budowę murowanego kościoła klasztornego rozpoczęto w 1297 roku. Istnieje też wzmianka mówiąca o tym, że jemielnicki klasztor został wybudowany dopiero w 1307 roku przez księcia opolskiego Bolka. Majątek ziemski opactwa opisany w bulli papieża Bonifacego VIII z 1302 roku obejmował siedem i pół wsi z czego ponad połowa pochodziła z nadań rycerstwa.

Do końca XVII wieku jemielniccy cystersi zorganizowali gospodarstwa folwarczne we wszystkich wsiach należących do klasztoru. Uprawiali głownie proso, żyto, groch, jęczmień i owies, a także chmiel, będący dodatkiem przy produkcji dobrych gatunków piwa. Rozwijali również pozarolnicze gałęzie gospodarki klasztornej, jak młynarstwo, kowalstwo, produkcję smoły, czy węgla drzewnego. Obecność zakonników wywarła ogromny wpływ na gospodarkę chłopską.

Klasztor cystersów zlikwidowano decyzją króla Prus w listopadzie 1810 roku. Majątek cystersów został przejęty na rzecz skarbu pruskiego. W czasie wojny napoleońskiej budynek klasztoru zamieniono na szpital dla rannych Francuzów (w latach 1813-1814), którzy masowo umierali na tyfus. Chowano ich na istniejącym już wcześniej cmentarzu dla ofiar chorób zakaźnych. Stąd wywodzi się nazwa cmentarza francuskiego - stanowiącego obecnie jeden z zabytków Jemielnicy.

Cystersi wprowadzili do architektury sakralnej cegłę jako materiał oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. Budowle poklasztorne, które można oglądać w Jemielnicy do dziś, częściowo pochodzą z XIV wieku (starsza część kościoła poklasztornego), ale większość powstała po pożarze w roku 1733. Oprócz pereł architektury warto tu zobaczyć dawne stawy rybne, z przepięknym widokiem na zespół poklasztorny.

W 2018 r. zlecono opracowanie wniosku o uznanie zespołu klasztornego i dawnej wsi cysterskiej w Jemielnicy za Pomnik Historii.

Raz w roku duch dawnych wieków jeszcze silniej unosi się w Jemielnicy.

Wszystko za sprawą słynnego Jarmarku Cysterskiego, który przyciąga fanów z całej Europy. Wydarzeniu towarzyszą m.in. pokazy walk rycerskich czy dawnego rzemiosła.

Sanktuarium w Jemielnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska