Dumny z bycia psem. Jak opolski policjant YouTube'a zawojował

Miłosz Bogdanowicz
Jestem dumny z bycia psem, bo pies to naprawdę dobry policjant – tłumaczy mundurowy z Opola
Jestem dumny z bycia psem, bo pies to naprawdę dobry policjant – tłumaczy mundurowy z Opola Fot. Miłosz Bogdanowicz
Starszy aspirant Piotr Chwastowski, mundurowy z Komisariatu I Policji w Opolu, po służbie nagrywa filmy na popularny portal YouTube. I kruszy w ten sposób trudny do rozbicia policyjny beton.

Piotr Chwastowski mundur po raz pierwszy założył 14 lat temu. - Od początku mam styczność z codziennymi problemami obywateli. Byłem dzielnicowym, przeprowadzałem też spotkania z nieletnimi, zajmowałem się szeroko rozumianą profilaktyką - tłumaczy.

Wiedzę na temat zagrożeń trzeba przekazywać tak, żeby dotarła do młodego odbiorcy.
- Można powiedzieć, że swoje internetowe wojaże zacząłem 9 lat temu, gdy z młodzieżą z ówczesnego Publicznego Gimnazjum nr 7 stworzyliśmy teledysk promujący kampanię „Tak sobie życia nie ustawisz”. Chodziło o przeciwstawienie się agresji wśród młodzieży, która organizuje tak zwane ustawki po lekcjach czy rozgrywkach sportowych.

CHWDP, czyli „Chcę wam dać prawdę”

Potem przyszedł czas na „Profiraptykę”.
- To płyta złożona z 10 utworów traktujących o różnych problemach i zagrożeniach czyhających na młodzież. Nagrałem je w profesjonalnym studiu Radia Opole. Łączna długość materiału nie przekracza 38 minut. Wszystko po to, by można go było puszczać młodzieży na lekcjach. Połączyłem tu dwa swoje marzenia: mogłem dać ujście swojemu felietonistycznemu talentowi i trafiać do ludzi przez rap - słyszymy.

Postanowił na dobre zagościć w polskim internecie, zakładając kanał „Psy dają głos”. - W tv jest mnóstwo seriali o policjantach. Jednak nasza praca jest tam przedstawiana w taki sposób, żę mundurowym ciężko to oglądać. Najgorsze jest to, że ludzie, którzy do nas przychodzą ze swoimi problemami, wierzą, że rozwiążemy ich sprawę w godzinę. A tak się nie da. Tak samo, jak służba zdrowia nie wygląda tak, jak w serialowej Leśnej Górze czy u doktora Lubicza. Pomyślałem więc, że warto opowiedzieć ludziom o kulisach pracy policjantów.

O tym, z czym się zmagamy, co przeżywamy, co nas dotyka. Bo to nie tylko chętnie pokazywane w mediach pościgi czy strzelaniny. To też – a może przede wszystkim – wykroczenia, którymi się dziś zajmuję na co dzień. I proszę mi wierzyć, to nie są łatwe sprawy. Weźmy na przykład sytuację, w której lokatorka bloku nie może sobie poradzić z sąsiadem, który całymi wieczorami głośno słucha muzyki. Dla niej to jest poważny codzienny problem i oczekuje ode mnie jego rozwiązania. Ale nie zawsze da się to zrobić w jedną chwilę. Więcej o tych lżejszych, jak i naprawdę poważnych przeżyciach na służbie - zarówno moich, jak i kolegów w mundurze - można posłuchać właśnie na kanale „Psy dają głos” - opowiada nasz rozmówca.

„Pies” znaczy „dobry, oddany policjant”

Dla niektórych nazwa kanału jest kontrowersyjna, a słowo „pies” wypowiadane względem policjanta obraźliwe.
- Ja nie widzę w tym nic zdrożnego. Jasne, że gdyby jakiś dresiarz krzyknął za mną na ulicy „ej, psie, chodź tutaj”, to byłaby to obelga. Natomiast w naszym slangu „pies” to komplement, bo w ten sposób określa się prawdziwych, oddanych służbie funkcjonariuszy, którzy dla pracy są gotowi dużo poświęcić, nigdy nie odpuszczają . I to właśnie opowieści takich osób wynajduję i wrzucam na swój kanał, okraszając wszystko obrazem.

Kruszenie policyjnego betonu

Nie wszyscy jednak rozumieli rapowo-publicystyczną „zajawkę” Chwastowskiego.
- Jasne, że wśród kolegów pojawiały się prześmiewcze komentarze - że niby gwiazdorzę i tak dalej. Ja jednak się tym nie przejmowałem i robiłem swoje. Większe kłopoty zaczęły się, gdy przed kamerą chciałem występować w mundurze. Wiązało się to z pisaniem raportów, prośbami i tym podobnymi rzeczami. To normalne, bo policjanci - zwłaszcza ci niebędący w biurze prasowym - nie mogą bez zgody przełożonych występować w mediach. Momentem przełomowym w mojej działalności okazał się udział w marcowym programie „Skandaliści” u Agnieszki Gozdyry w Polsat News.

Po trzytygodniowych negocjacjach z Komendą Główną Policji dostałem zgodę na udział w programie i... poszło bardzo dobrze! Opowiedziałem o tym, co robię w internecie, skąd pomysł na to i tak dalej. I wtedy coś „na górze” pękło. Przełożeni zobaczyli, że nie chcę kalać własnego gniazda, opowiadać o tym, co jest niedobrego w naszej formacji - jak czynią to czasem byli policjanci w swoich książkach - a nadawać nieco patosu naszej służbie. I dostałem niejako zielone światło, przestano prosić mnie o skrupulatne wyjaśnienia przy nowych publikacjach i tak dalej. Cieszę się, że zdobyłem zaufanie Komendy Głównej Policji i mogłem działać.

Najlepsza w historii promocja polskiej policji

Największym hitem Chwastowskiego i zarazem najbardziej kosztowną produkcją jego autorstwa okazał się utwór „Dumny z bycia psem”, który ujrzał światło dzienne 12 listopada tego roku.

- Choć w przeszłości pojawiały się już w internecie piosenki o naszej pracy - jak choćby „Prewencja Olsztyn” Wojciecha „Szarego” Szerejki - ciągle jednak brakowało hymnu łączącego wszystkich mundurowych w naszym kraju. I choć obiecałem sobie, że nie będę już rapował, postanowiłem pokazać naszą służbę przez muzykę i obraz - tłumaczy Chwastowski.

Do współpracy opolanin zaangażował wspomnianego mundurowego z Olsztyna, innego popularnego youtubera - Sierżanta Bagietę, na co dzień patrolującego ulice Katowic, oraz Szymona Głuszka – prowadzącego facebookowy profil „Nawet z narażeniem życia”.
- By jednak utwór miał mocniejszy wyraz, by jeszcze bardziej trafiał do ludzi, zadbaliśmy o dobry klip wideo - z profesjonalnym oświetleniem, dymem i innymi dodatkami. Nagrał go i zmontował Michał Schwierc - słyszymy.

- Całość zyskała też dzięki wsparciu Komendy Głównej Policji, która pozwoliła nam wykorzystać swoje filmy z akcji. Bez tego w klipie nie byłoby policyjnych nurków, mundurowych na rowerach czy też helikopterów Blackhawk. Nieoceniona okazała się również pomoc policyjnych związków zawodowych, które również bardzo mnie wspierają.

Wysiłek włożony w produkcję opłacił się. O piosence zrobiło się głośno tuż po jej premierze.
- W pierwszych godzinach po wrzuceniu jej do internetu została odpalona na YouTubie 20 tysięcy razy, a licznik wyświetleń cały czas się kręcił. Wokół utworu zrobiło się dużo hałasu. O naszej inicjatywie mówiły portale hip-hopowe, media tradycyjne, a na Facebooku czy YouTubie do dziś trwają dyskusje o naszym „dziele” - mówi policjant.

- Co więcej, jeszcze w dniu premiery otrzymałem telefon od inspektora Mariusza Ciarki, rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji. Przekazał mi wiadomość od swojego szefa, który uznał, że ten klip to najlepszy materiał promocyjny w historii polskiej policji. Kilka dni później spotkaliśmy się osobiście z komendantem. Nie ukrywam, że bardzo mnie to ucieszyło i pokazało, że idziemy w dobrym kierunku, że cały ten trud jest doceniany nie tylko przez „szarych obywateli”, ale i przez naszą formację. To pozwala mi wierzyć, że można promować naszą służbę w przystępny dla młodych ludzi sposób i przy pomocy kanałów, z których oni na co dzień korzystają.

Dziś teledysk „Dumny z bycia psem” ma już blisko milion odsłon.
- Jednak ze względu na to, że jako mundurowi nie możemy dorabiać „na boku”, z naszego projektu nie wyciągnęliśmy ani złotówki. Nawet pieniądze ze zbiórki, która była prowadzona przez internautów na klip, nie przechodziły przez nas, a trafiły od razu do Michała, realizującego zdjęcia do teledysku.

„Jeszcze o nas usłyszycie!”

Piotr Chwastowski zapowiada, że kamery i mikrofonu na kołku wieszać nie zamierza. - Szykuje się kolejny policyjny projekt. Wokół mnie zebrała się grupa rapujących policjantów, jest też jedna pani w mundurze. Mamy swoją grupę, na której wymieniamy się pomysłami, zbieramy tematy na poszczególne kawałki. Potem trzeba będzie kupić podkłady muzyczne i nagrać wszystko. Jeden po pracy gra w piłkę, inni idą do pubów. My mamy swoją pasję, przez którą chcemy pokazywać to, co robimy - podsumowuje Piotr Chwastowski.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stiven
26 grudnia, 21:36, john:

F I R M A

Droga siostro, drogi bracie

Chcesz niebieskie nosić gacie

Mieć pistolet i kajdanki

W pracy spędzać wszystkie ranki

Na wypłatę mieć jałmużnę

Obowiązki bardzo różne

Dla przykładu dwudziestego

Do kościoła marsz kolego

Jedenasty gdy przychodzi

Na nowennę czas nadchodzi

Świątki, piątki i niedziele

Będziesz spędzał wciąż w kościele

To zadania podstawowe

One są obowiązkowe

Policjantem będziesz z nazwy

To już zawód nie tak ważny

Społeczeństwo z nas się śmieje

Resort nie wie co się dzieje

Związki pisma wysyłają

Na odpowiedź wciąż czekają

Do premiera się udają

Lecz go w pracy nie zastają

Starzy mają dość wszystkiego

Także przychodź ty kolego

Testy zdać ci pomożemy

Do Policji cię przyjmiemy

Jeśli księdza w rodzie masz

Świetnie sobie radę dasz

Dzisiaj będziesz kierownikiem

A za tydzień naczelnikiem…

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Co to będzie, jak to będzie

Gdy starszyzny już nie będzie…

Nad tą trumną zapłaczemy

Gdy Policję pogrzebiemy…

• Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi

I k u r w a żadnych mandatów za parkowanie na chodnikach i trawnikach w niedzielę pod kościołem.

j
john

F I R M A

Droga siostro, drogi bracie

Chcesz niebieskie nosić gacie

Mieć pistolet i kajdanki

W pracy spędzać wszystkie ranki

Na wypłatę mieć jałmużnę

Obowiązki bardzo różne

Dla przykładu dwudziestego

Do kościoła marsz kolego

Jedenasty gdy przychodzi

Na nowennę czas nadchodzi

Świątki, piątki i niedziele

Będziesz spędzał wciąż w kościele

To zadania podstawowe

One są obowiązkowe

Policjantem będziesz z nazwy

To już zawód nie tak ważny

Społeczeństwo z nas się śmieje

Resort nie wie co się dzieje

Związki pisma wysyłają

Na odpowiedź wciąż czekają

Do premiera się udają

Lecz go w pracy nie zastają

Starzy mają dość wszystkiego

Także przychodź ty kolego

Testy zdać ci pomożemy

Do Policji cię przyjmiemy

Jeśli księdza w rodzie masz

Świetnie sobie radę dasz

Dzisiaj będziesz kierownikiem

A za tydzień naczelnikiem…

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie

Co to będzie, jak to będzie

Gdy starszyzny już nie będzie…

Nad tą trumną zapłaczemy

Gdy Policję pogrzebiemy…

• Powyższy tekst jest wymysłem autora i nie ma żadnego związku z ewentualnymi wydarzeniami rzeczywistymi

G
Gość

No to nich psy śpiewają, a bednarki i pektusy patrolują miasta.

P
Płynę do rapu

Gumowym młotkiem betonu nie ukruszysz..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3