"Duże sprawy w małych głowach". Każdy może pomóc wydać tę ważną książkę

Magdalena Żołądź
Magdalena Żołądź
W grudniu ubiegłego roku, po ukazaniu się pierwszego wydania książki, Agnieszka Kossowska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
W grudniu ubiegłego roku, po ukazaniu się pierwszego wydania książki, Agnieszka Kossowska spotkała się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Magdalena Żołądź
Trwa ogólnopolska zbiórka pieniędzy na wydanie II edycji książki „Duże sprawy w małych głowach” autorstwa opolanki Agnieszki Kossowskiej

„Duże sprawy w małych głowach” narodziły się z potrzeby przedstawienia tematu niepełnosprawności z perspektywy niepełnosprawnych dzieci. To one są narratorami rozdziałów. Opowiadają, co i w jaki sposób czują, jak są postrzegane przez innych, co je cieszy, a co sprawia przykrość.

Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce, mówiąca o różnych rodzajach niepełnosprawności: ruchowej, sensorycznej, intelektualnej, autyzmie. Pierwsze jej wydanie rozeszło się jak ciepłe bułeczki w kilkanaście dni. Książka była rozdawana za darmo, bo cel jej powstania był edukacyjny, nie komercyjny.

To czytelnicy podpowiedzieli, by wydać drugi nakład. Będzie on wyjątkowy, bo poszerzony o kolejny, 40-stronicowy rozdział poświęcony wcześniactwu i epilepsji. W sumie książka będzie miała 230 stron. W całym kraju trwa pospolite ruszenie, by pomóc zebrać pieniądze na II wydanie.

- Obecnie mamy w fundacji prawie 32 tysiące złotych. Do akcji przyłączyły się już inne fundacje i organizacje, które w sumie przekazały na ten cel 26 tysięcy. Do 14 września musimy zebrać jeszcze 21 tysięcy, by móc wydać książkę w liczbie 7000 egzemplarzy - mówi Agnieszka Kossowska.

Zbiórka jest prowadzona poprzez fundację Mam Serce, która postawiła sobie za punkt honoru, że pieniądze się znajdą. Każdy może wesprzeć akcję poprzez stronę mam-serce.org/ zbiorki/ksiazka-dswmg - wystarczy wpłacić 23 zł, choć można oczywiście więcej.

Dzięki tej sumie każdy ofiarodawca funduje dwa egzemplarze książki. Jeden trafi do niego, drugi do chorego dziecka przebywającego w szpitalu. Warto wesprzeć tę akcję, ponieważ każda złotówka więcej da możliwość przekazania „Dużych spraw...” lekarzom, pielęgniarkom i pedagogom, którzy chcieliby, ale nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności.

Patronatem honorowym książkę objęli Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka oraz prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie Neonatologii i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jednym z patronów medialnych jest Nowa Trybuna Opolska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska