„Duże sprawy w małych głowach”. Książka opolanki zachwyciła...

  „Duże sprawy w małych głowach”. Książka opolanki zachwyciła Polskę

  Magdalena Żołądź

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Autorka marzy, by udało się wydać książkę w 5,5 tys. egzemplarzach.

  Autorka marzy, by udało się wydać książkę w 5,5 tys. egzemplarzach. ©Natalia Kossowska (O)

  Napisana przez opolankę pierwsza książka dla dzieci o niepełnosprawności rozeszła się jak ciepłe bułeczki. Ruszyła zbiórka na jej II edycję.
  Autorka marzy, by udało się wydać książkę w 5,5 tys. egzemplarzach.

  Autorka marzy, by udało się wydać książkę w 5,5 tys. egzemplarzach. ©Natalia Kossowska (O)


  „Duże sprawy w małych głowach” narodziły się z potrzeby przedstawienia tematu niepełnosprawności z perspektywy niepełnosprawnych dzieci. To one są narratorami rozdziałów. Opowiadają, co i w jaki sposób czują, jak są postrzegane przez innych, co je cieszy, a co sprawia przykrość. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce, mówiąca o różnych rodzajach niepełnosprawności: ruchowej, sensorycznej, intelektualnej, autyzmie.
  Jej autorką jest opolanka Agnieszka Kossowska, mama niepełnosprawnego Franka i zdrowej Natalii. Znana jest jako autorka bloga Dzielny Franek, na którym opisuje wszystkie radości i troski czteroosobowej rodziny.

  Książka „Duże sprawy w małych głowach” powstała całkowicie non-profit i była rozdawana za darmo. W jej powstanie zaangażowało się wiele osób. Nadzór merytoryczny nad całością prac objęła dwójka opolskich specjalistów: Monika Majszczyk, psycholog, logopeda i terapeutka wczesnej interwencji oraz Radosław Rogoziński, ergoterapeuta, oligofrenopedagog, terapeuta SI, NDT-Bobath i wczesnego wspierania rozwoju dziecka. W pracę nad publikacją zaangażowało się też czworo grafików i korektorka.

  Pieniądze na jej powstanie zostały zebrane za pomocą portalu „Polak potrafi”, wsparły ją prywatne firmy, władze Opola oraz Politechnika Opolska.

  - Okazało się, że książka odniosła ogromny sukces czy też raczej, że jest bardzo potrzebna. Nakład rozszedł się w kilkanaście dni, a skrzynka mailowa pękała w szwach od próśb o przesłanie książki - opowiada autorka. - To czytelnicy sami podpowiedzieli, by wydać drugi nakład. Teraz powinno być łatwiej, już nikt nie musi wierzyć na słowo, że książka będzie, bo ona już jest.

  Zbiórka na drugie wydanie trwa na portalu pomagam.pl, już uzbierano 4,5 tys. zł. Trwa także poszukiwanie partnerów projektu - instytucji, fundacji, które zechciałyby wesprzeć wydanie książki.

  Natomiast w Radiu Opole trwa nagrywanie audiobooka. Biorą w nim udział dzieci niepełnosprawne i ich rodzeństwo. Audiobook będzie darmowy, podobnie jak książka.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo