Duże zmiany w dopłatach. Stracą producenci mleka

Redakcja
W 2017 roku  dopłaty będą przysługiwały tylko do dwudziestu sztuk bydła – dotychczas było to 30 sztuk
W 2017 roku dopłaty będą przysługiwały tylko do dwudziestu sztuk bydła – dotychczas było to 30 sztuk B. Kociakowska
W przyszłym roku stracą przede wszystkim ci rolnicy, którzy zajmują się produkcją mleka oraz malin. Producentom mleka obniżono limit bydła i krów w gospodarstwie – wcześniej płatności przysługiwały do 30 sztuk bydła, teraz tylko do 20. Co na to przedstawiciele producentów mleka? – Bruksela idzie w kierunku ograniczania produkcji mleka, a nasz rząd na to przystaje – mówi Krzysztof Banach, prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Tłumaczy, iż zmiany zostały podyktowane tym, że przybyło u nas młodego bydła.

– Ale dopłaty do krów można było pozostawić na dotychczasowych zasadach, bo pogłowie krów nie wzrosło – dodaje  Krzysztof Banach. – Te pieniądze pójdą na zwykłe dopłaty, do hektara.

 

Ograniczanie produkcji jest na topie

Teraz promowane jest ograniczanie produkcji mleka i to nie tylko poprzez zmiany w płatnościach bezpośrednich. Rolnicy, którzy ograniczą produkcję, mogą liczyć na specjalne unijne wsparcie – 60 gr do każdego niewyprodukowanego litra mleka (właśnie zakończył się nabór wniosków za pierwszy okres referencyjny).

– Więksi producenci, zwłaszcza ci którzy spłacają kredyty na pewno nie będą zmniejszać produkcji – podkreśla Krzysztof Banach. – Oni nie mogą sobie na to pozwolić.

Marian Bakun, rolnik z Sitawki dodaje, że producenci mleka sporo stracą w wyniku zmian w dopłatach bezpośrednich. 

– Nie rozumiem tego, w czasie kiedy na rynku mleka mamy kryzys,  producentów powinno się wspierać, a nie zmniejszać im dopłaty – dodaje.

 

Zauważa, że podczas, gdy cały świat zwiększa produkcję, UE stara się ją ograniczać. Rolnik z Sitawki twierdzi, że unijna pomoc za ograniczenie dostaw mleka, także nie jest w porządku. Takich rolników, którzy ograniczają produkcję powinno się raczej objąć pomocą socjalną. Te dwie rzeczy powinny być oddzielone.

To także się zmieni

Od przyszłego roku  płatność do owoców miękkich będzie przysługiwała wyłącznie producentom truskawek. Natomiast dotychczasowa płatność do roślin wysokobiałkowych zostanie zastąpiona dwiema odrębnymi formami wsparcia:

  • płatnością do roślin strączkowych na ziarno – będzie to wsparcie dla roślin mających istotne znaczenie w produkcji pasz białkowych, tj. bobiku, grochu pastewnego, łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego i soi zwyczajnej. Płatności będą zróżnicowane w zależności od powierzchni upraw.
  • płatnością do roślin pastewnych – w tym przypadku wspierane będą gatunki objęte płatnością do roślin wysokobiałkowych w latach 2015-2016 (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela, wyka) – z wyjątkiem warzywnych roślin strączkowych. Płatność będzie można uzyskać maksymalnie do 75 ha uprawy.

Natomiast jeśli chodzi o płatność do buraków cukrowych, to wsparcie będzie przyznawane do całkowitej powierzchni upraw   objętej umową, a nie wyłącznie do powierzchni upraw buraków kwotowych (rozwiązanie to wprowadzono ze względu na zniesienie od 1 października 2017 r. kwotowania produkcji cukru).

Zmieniono okres przetrzymywania owiec (okres w którym zwierzęta, aby kwalifikowały się do płatności muszą przebywać w gospodarstwie). Ma on obejmować czas od 15 marca do 15 kwietnia roku złożenia wniosku (obecnie obejmuje czas od 20 października do 20 listopada roku złożenia wniosku). Przesunięcie tego okresu ułatwi zarządzanie stadem.

Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz. Rolnikom będzie łatwiej starać się o nie, bo nie będzie już wymagane podawanie wraz z wnioskiem numerów identyfikacyjnych zwierząt (kolczyków), co jest czasochłonne i obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu.

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Duże zmiany w dopłatach. Stracą producenci mleka - Gazeta Współczesna

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska