Dwa kroki za wojewodą?

Redakcja
Dobiesław Rzemieniewski (w środku) zapoznał pełnomocnikówze stojącymi przed nimi zadaniami.
Dobiesław Rzemieniewski (w środku) zapoznał pełnomocnikówze stojącymi przed nimi zadaniami.
Spotkanie. Pełnomocnicy do spraw mniejszości narodowych z całej Polski szkolili się w Kamieniu Śląskim.

Dwudniowe (8-9 maja) spotkanie pełnomocników wojewodów prowadzili Józef Różański, dyrektor
DepartamentuWyznań Religijnych i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Ministerstwie Administracji
i Cyfryzacji oraz Dobiesław Rzemieniewski, naczelnik Wydziału Mniejszości Narodowych i Etnicznych wMAiC. Omawiano między innymi zadania stojące przed pełnomocnikami w kontekście wyników ostatniego spisu powszechnego oraz finansowania oświaty mniejszości.

Pierwszego w Polsce pełnomocnika do spraw mniejszości powołano w 1992 roku w Opolu. Została nim dr Danuta Berlińska. Choć stawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o jezyku regionalnym nie nakłada na wojewódów obowiązku, a daje tylko możliwość powoływania pełnomocników, to działają oni już we wszystkich województwach.
W orbicie ich działań znajduje się dziewięć uznanych w Polsce mniejszości narodowych: białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska i żydowska oraz cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska.

- Jesteśmy tylko obserwatorami, a nie uczestnikami wydarzeń - przekonywał w dyskusji Marek Mazurkiewicz, pełnomocnik wojewody opolskiego. - Mamy orientować się w problemach mniejszości na swoim terenie, ale działać powinniśmy z rozwagą. Pełnomocnik powinien zawsze iść dwa kroki za wojewodą.

Dariusz Tokarz z województwa dolnośląskiego polemizował z poglądem opolskiego kolegi. - To nie wystarczy - mówił. - Powinniśmy też wspierać mniejszości w ich zagwarantowanych ustawą aspiracjach i działaniach.

Do aktywnego współdziałania z mniejszościami zachęcał też pełnomocników Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i członek Komisji Wspólnej Rządu iMiejszości Narodowych i Etnicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska