Dwa lata bez żadnego pożytku

Krzysztof Baranowski
Zarząd województwa zamierza sprzedać dawny szpital dziecięcy w Tułowicach. Jedynie gmina chce go przejąć za darmo.

Placówka będąca dawniej częścią Wojewódzkiego Centrum Medycznego od dwóch lat stanowi własność samorządu wojewódzkiego. Składa się z półtorahektarowej działki, na której stoi pałac, dwa dwupiętrowe pawilony i budynek gospodarczy. Pałac wpisano do rejestru zabytków ze względu na część jego wyposażenia.

- Żadnej placówki służby zdrowia już tam nie będzie. Początkowo myśleliśmy o urządzeniu ośrodka szkoleniowego, ale zrezygnowaliśmy ze względu na wysokie koszty adaptacji. Zarząd województwa zdecydował więc, żeby cały zespół sprzedać. Spodziewamy się zarobić na tym około 600-700 tys. zł. Ustaliliśmy, że pieniądze ze sprzedaży naszego mienia będą przeznaczone na polepszenie własnej bazy. Zysk z dwóch ostatnio sprzedanych nieruchomości i to, co uzyskamy z Tułowic, można by przeznaczyć na urządzenie siedziby Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W tej chwili działa w fatalnych warunkach lokalowych. Planujemy urządzenie nowej siedziby na ulicy Głogowskiej 25 - mówi Władysław Olszewski, wicemarszałek województwa opolskiego.

Wyjaśnia, że po raz pierwszy próbowano sprzedać obiekt w Tułowicach kilka miesięcy temu, ale nikt nie stanął do ogłoszonego wówczas przetargu. Innej możliwości sprzedaży nieruchomości nie ma, więc zarząd województwa ogłosił kolejny. Termin składania ofert upływa pod koniec maja.

Zainteresowanym przejęciem pałacu jest też Zarząd Gminy Tułowice. - Staramy się o to od czasu opuszczenia go przez szpital - mówi Tomasz Olszewski, wójt gminy. - Samorząd chciałby jednak odzyskać go nieodpłatnie. Uważam, że skoro obiekt stoi na naszym terenie, mamy podstawy do takich propozycji - dodaje. Według wójta, pawilony na terenie parku nadają się na przerobienie na mieszkania. Ich brak jest jednym z poważniejszych problemów gminie. Można by też przenieść tu siedzibę urzędu gminy, a mieszkania urządzić w dotychczasowej. Środki na adaptację znalazłyby się w gminnym budżecie. Wójt Olszewski mówi także, że zarząd województwa zaprezentował sztywne stanowisko w tej kwestii. Nastawiał się głównie na sprzedaż pałacu. - Jeżeli drugi przetarg nie przyniesie efektów, możemy dyskutować o innym zagospodarowaniu obiektu i wtedy być może propozycja przekazania go gminie będzie rozważona - mówi dziś wicemarszałek Olszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska