Dwa medale młodych sztangistów Budowlanych Opole

Bartłomiej Barth zdobył złoty medal w wadze do 94 kg.
Bartłomiej Barth zdobył złoty medal w wadze do 94 kg. Sławomir Jakubowski
Zawodnicy Budowlanych z powodzeniem startowali na mistrzostwach Polski juniorów do lat 20, które odbyły się w Nidzicy.

Najbardziej zadowolony z siebie po zawodach może być 20-letni Bartło­miej Barth. Bardzo pewnie zwyciężył on w kategorii do 94 kg, mając wszystkich sześć udanych prób. Rwanie ukończył z wynikiem 153 kg, a w podrzucie zaliczył 182 kg, co dało mu w dwuboju rezultat 335 kg. Drugiego w tej kategorii Pawła Kulika (Meyer Elbląg) wyprzedził o 12 kg.

Na zwycięstwo liczył także drugi z opolskich 20-latków - Mateusz Szatkowski w wadze do 85 kg. Po rwaniu, w którym osiągnął 140 kg (w trzeciej próbie spalił 143 kg) tracił aż 10 kg do rewelacyjnego 18-letniego Mateusza Skulimowskiego (Zir­ve Terespol). W podrzucie sztangista opolskiego klubu ruszył do odrabiania strat. Skuli­mowski skończył drugą część rywalizacji z wynikiem 178 kg, co dało mu dwuboju 328 kg. Szatkowski w drugiej próbie zaliczył 180 kg, a w trzeciej zaatakował 188 kg, co dałoby mu złoty medal oraz miano najlepszego zawodnika mistrzostw w klasyfikacji Sincleara przeliczającej wagę zawodnika na podniesiony przez niego ciężar. Niestety próba była nieudana i z wynikiem 320 kg zdobył srebro.

Poziom w wadze 85 kg był najwyższy w całych zawodach o czym świadczy wspomniana klasyfikacja Sincleara. Skuli­mowski wygrał ją z dorobkiem 392,66 pkt, drugi był Szat­kowski (387,51 pkt), a na trzecim miejscu sklasyfikowany został Barth (383,23 pkt).

W Nidzicy startował jeszcze jeden reprezentant Budowlanych - 19-letni Dariusz Różański. W kategorii do 105 kg zajął on 5. miejsce z wynikiem 291 kg (135+156). Do miejsca na podium zabrakło mu sporo, bo 12 kg.