Dwa nowe licea od września w Opolu

ika
W nowym liceum w miejsce PG 5 otwarta zostanie m.in. klasa medyczna z elementami dietetyki.
W nowym liceum w miejsce PG 5 otwarta zostanie m.in. klasa medyczna z elementami dietetyki. Fot. pg 5
W licea ogólnokształcące przekształcą się dwa znakomite opolskie gimnazja - PG 5 i PG 7.

W liceum ogólnokształcącym przy ul. Ozimskiej 48a (obecne PG 5) jedną z trzech klas pierwszych będzie klasa medyczna z elementami ratownictwa i dietetyki. - Planujemy nawiązać stałą współpracę z Wydziałem Przyrodniczo-Technicznym, Instytutem Psychologii, Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu - mówi Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor szkoły.

W KLASIE MEDYCZNEJ uczniowie mogą liczyć na edukację w zakresie rozszerzonym z chemii i biologii. Dodatkowym przedmiotem będą elementy dietetyki, a ponadto zajęcia pozalekcyjne: warsztaty z ratownictwa medycznego, warsztaty z fizjoterapii, warsztaty z psychologii zdrowia. Program klasy przewiduje uczestnictwo w: wykładach, konferencjach naukowych i zajęciach laboratoryjnych organizowanych we współpracy z uczelniami, spotkaniach z przedstawicielami zawodów medycznych i pokrewnych, wyjściach oraz wycieczkach do instytucji związanych z profilem klasy (stacja krwiodawstwa i krwiolecznictwa, stacja epidemiologiczna itp.).

W KLASIE MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNEJ pod patronatem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego w Opolu realizowany będzie program z matematyki i informatyki. Uczniowie na poziomie rozszerzonym poznają także fizykę, nauczą się programowania i stosowania nowoczesnych technologii informatycznych. Dodatkowo uczyć się będą programowania gier komputerowych na urządzenia mobilne lub grafiki komputerowej (Gimp, Blender, programowanie stron internetowych). Szkoła oferuje też zajęcia w kole robotycznym.

KLASA HUMANISTYCZNO – PRAWNA Z ELEMENTAMI PSYCHOLOGII będzie współpracować z Wydziałem Filologicznym, Nauk Społecznych, Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. To oferta dla interesujących się prawem, tematyką dziennikarską, życiem społecznym i kulturalnym. Na poziomie rozszerzonym nauczany będzie język polski, historia oraz do wyboru :wiedza o społeczeństwie, geografia, język obcy. Dodatkowo uczniowie poznawać będą elementy prawa lub socjologii, podstawy historii prawa i nauki o państwie. W ramach zajęć pozalekcyjnych zaplanowano warsztaty dziennikarskie.

Liceum przy Oleskiej

W liceum ogólnokształcącym, które powstanie przy ul. Oleskiej 68 (obecne PG 7) otwarte zostaną następujące klasy pierwsze:

KLASA HUMANISTYCZNO-MEDIALNA z elementami humanistyki w biznesie. Na poziomie rozszerzonym odbywać się będzie nauka j. polskiego i angielskiego oraz do wyboru: historii, WOS, geografii. Przedmioty dodatkowe, rozszerzające wiedzę i umiejętności, także pod kątem studiów wyższych to elementy informatyki społecznej, edukacja medialna. elementy socjologii. - Obecnie na rynku pracy sprawdzają się nawet najbardziej zaskakujące połączenia wiedzy i doświadczeń. Niech zatem nie dziwi proponowane przez nas połączenie przedmiotów humanistycznych z informatyką - mówi Małgorzata Szafors, dyrektor szkoły. - W ramach tej klasy proponujemy jednodniowe praktyki dla uczniów w różnych instytucjach, treningi pracy zespołowej, debaty i warsztaty, współpracę z uczelniami. Przygotowaliśmy również bogatą ofertę kół przedmiotowych (językowe, społeczno-prawne, retoryka, informatyczne, teatralno-artystyczne itp.), wymianę międzynarodową i współpracę ze szkołą językową.

Obie szkoły mają jedne z najlepszych w kraju rezultaty na egzaminach zewnętrznych.

KLASA EKONOMICZNO-PRAWNA oferuje nauczanie rozszerzone: matematyka, j. angielski/j. niemiecki, do wyboru - geografia, WOS , informatyka. Przedmiotem dodatkowym rozszerzającym wiedzę i umiejętności, także pod kątem studiów wyższych będą podstawy prawa administracyjnego i handlowego oraz podstawy ekonomii. Szkoła poleca rozszerzenie językowe polegające na wprowadzeniu elementów języka biznesowego do programu nauczania języka angielskiego i niemieckiego. Oprócz tradycyjnych lekcji będą zajęcia prowadzone przez wykładowców opolskich uczelni.

KLASA BIOLOGICZNO-MEDYCZNA. W zakresie rozszerzonym będzie tu: biologia, j. angielski, do wyboru - chemia , fizyka , matematyka. Ta klasa adresowana jest do uczniów o predyspozycjach do bezpośredniej pracy z ludźmi oraz tych, którym bliskie jest środowisko naturalne. W trakcie nauki uczniowie zdobędą podstawową wiedzę z pomocy przedmedycznej oraz ratownictwa medycznego pod okiem pracowników opolskich uczelni.
Dla uczniów tej klasy szkoła przygotowała bogatą ofertę kół przedmiotowych wzbogacających wiedzę nie tylko z przedmiotów kierunkowych, ale także z psychologii, socjologii,mediacji, itp.

Ponadto w szkole zostanie utworzony Szkolny Inkubator Przedsiębiorczości, Klub Zdrowego Licealisty, “ Kulturalnie Zakręceni”- grupa artystyczna.

W obu szkołach pracują najwyższej klasy nauczyciele. O skuteczności ich pracy najlepiej świadczą znakomite wyniki, jakie uczniowie osiągają na egzaminie zewnętrznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska