Dwa ronda w gminie Nysa mają patronów. Zdecydowali o tym radni

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Jakub Strauchmann
Samorządowcy chętnie sięgają do postaci osób duchownych i prawicowych polityków.

Na najbliższej sesji rady miejskiej (27 stycznia) nazwy zyskają ronda w Goświnowicach i Wyszkowie Śląskim.

Rondo na obwodnicy Nysy w Wyszkowie Śląskim będzie nosić imię św. Jerzego, który żył w III wieku w Kapadocji i według legendy pokonał smoka. Z wnioskiem na nadanie takiego imienia wystąpiło zebranie wiejskie.

- Św. Jerzy jest patronem naszego kościoła, a w 2022 roku będziemy obchodzić 200 rocznicę budowy świątyni. Chcieliśmy tę rocznicę dodatkowo zaznaczyć – mówi Joanna Bosak, sołtys Wyszkowa. – Święty Jerzy jest patronem wędrowców, harcerzy i skautów, a przez naszą wioskę przechodzi sporo osób z kijkami do trekingu czy jeżdżących na rowerach.

Rondo na zmodernizowanej drodze powiatowej w Goświnowicach będzie nosić imię ks. Adama Igielskiego, który w latach 1956-1972 był proboszczem parafii w Głębinowie i Goświnowicach. Do przejścia na emeryturę był proboszczem parafii w Rudyszwałdzie koło Tworek.

W maju ubiegłego roku rada Nysy nadała trzy nowe nazwy rondom na terenie miasta. Ich patronami są: prezydent Lech Kaczyński, były premier Jan Olszewski i Żołnierze Niezłomni. Te nazwy nadano na wniosek społecznego komitetu, powołanego przez osoby związane z NSZZ Solidarność, które zebrały ok. 300 podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Już po podjęciu decyzji w tej sprawie lokalna grupa zebrała ponad 800 podpisów poparcia pod internetową petycją, aby wstrzymać się z nadaniem nazwy Ronda Lecha Kaczyńskiego i przeprowadzić plebiscyt na nazwę tego skrzyżowania. Rada nie zgodziła się na zmianę.

Pod koniec 2020 roku kolejnemu rondu nadano imię ks. Jerzego Popiełuszki, również z inicjatywy członków Solidarności.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło jednak nadanie nazwy placowi spacerowemu w centrum miasta. Miejscowa Platforma Obywatelska zaproponowała, aby nazwać je placem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Potem zarząd powiatu, który nim administruje, ogłosił otwarty konkurs na nazwę i wybrał propozycję „Plac Nyski”.

Rada miejska, która ma wyłączne kompetencje do nadawania nazw, zdecydowała się na trzecią wersję. Plac obecnie nosi nazwę „800-lecia Nysy”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska