Dwa śmiertelne przypadki sepsy w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa...

  Dwa śmiertelne przypadki sepsy w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa "dochodzenie epidemiologiczne"

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Kapica

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby.

  W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby. ©123RF

  Na sepsę zmarli w kozielskim szpitalu ratownik medyczny i 18-latek, uczeń jednej ze szkół. Na razie nie ma dowodów na to, że oba przypadki mają ze sobą coś wspólnego.
  W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby.

  W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby. ©123RF

  18-latek źle się poczuł podczas lekcji w szkole. Uskarżał się m.in. na ból brzucha. Jego stan bardzo mocno pogorszył się w ciągu kilku godzin. Wieczorem trafił pod opiekę lekarzy z kozielskiego szpitala, ale nie udało się uratować chłopaka.

  Lekarze ustalili, że przyczyną śmierci była sepsa, czyli zakażenie organizmu wywołane najczęściej przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby.

  Wiemy, że to była sepsa, ale musimy poczekać na ustalenia, co ją wywołało - mówi Jarosław Kończyło, dyrektor kozielskiego szpitala.

  Kilka dni wcześniej na sepsę w podobnych okolicznościach zmarł ratownik medyczny. Także i tutaj personel szpitala nie może ujawniać szczegółów.

  Jak poinformowała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono "dochodzenie epidemiologiczne".

  Objęta została nim najbliższa rodzina 18-latka oraz osoby, z którymi chłopak się kontaktował. Jego koledzy i koleżanki ze szkoły dostali skierowanie do lekarza, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Nie jest wykluczone, że chłopak zakaził się podczas pobytu na feriach.

  Wiadomo, że ratownik był mieszkańcem jednej z miejscowości pod Kędzierzynem-Koźlem. Także w tym wypadku wprowadzono "dochodzenie epidemiologiczne".

  Co to jest sepsa?  Sepsa to nie choroba, tylko stan, w którym dochodzi do zakażenia organizmu. Często jest wywoływana przez meningokoki. Sepsa może zaatakować każdego z nas.

  Nawet osoba pozornie zdrowa, skarżąca się na objawy podobne do grypy, może w ciągu 24 godzin znaleźć się na oddziale intensywnej terapii z objawami niewydolności wszystkich narządów.

  Sepsa rozwija się czasem w wyniku banalnego przeziębienia, usunięcia zęba czy skaleczenia.

  Objawy, które mogą wskazywać na sepsę:
  • wysoka gorączka, powyżej 39 stopni C
  • szybki oddech, objawy duszności
  • objawy sinicy - najczęściej palców u rąk
  • osłabienie, rozbicie, szybko pogarszające się samopoczucie
  • podejrzana wysypka, plamy na ciele
  • do wizyty u lekarza powinna też skłonić infekcja bakteryjna, która nie mija po 6-7-dniowym stosowaniu antybiotyków lub długo trwająca gorączka.


  ODRA W POLSCE. Czy grozi nam epidemia?

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Warto zobaczyć

  Diety