Dwa śmiertelne przypadki sepsy w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa "dochodzenie epidemiologiczne"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby.
W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na sepsę zmarły dwie osoby. 123RF
Na sepsę zmarli w kozielskim szpitalu ratownik medyczny i 18-latek, uczeń jednej ze szkół. Na razie nie ma dowodów na to, że oba przypadki mają ze sobą coś wspólnego.

18-latek źle się poczuł podczas lekcji w szkole. Uskarżał się m.in. na ból brzucha. Jego stan bardzo mocno pogorszył się w ciągu kilku godzin. Wieczorem trafił pod opiekę lekarzy z kozielskiego szpitala, ale nie udało się uratować chłopaka.

Lekarze ustalili, że przyczyną śmierci była sepsa, czyli zakażenie organizmu wywołane najczęściej przez bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby.

Wiemy, że to była sepsa, ale musimy poczekać na ustalenia, co ją wywołało - mówi Jarosław Kończyło, dyrektor kozielskiego szpitala.

Kilka dni wcześniej na sepsę w podobnych okolicznościach zmarł ratownik medyczny. Także i tutaj personel szpitala nie może ujawniać szczegółów.

Jak poinformowała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono "dochodzenie epidemiologiczne".

Objęta została nim najbliższa rodzina 18-latka oraz osoby, z którymi chłopak się kontaktował. Jego koledzy i koleżanki ze szkoły dostali skierowanie do lekarza, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Nie jest wykluczone, że chłopak zakaził się podczas pobytu na feriach.

Wiadomo, że ratownik był mieszkańcem jednej z miejscowości pod Kędzierzynem-Koźlem. Także w tym wypadku wprowadzono "dochodzenie epidemiologiczne".

Co to jest sepsa?

Sepsa to nie choroba, tylko stan, w którym dochodzi do zakażenia organizmu. Często jest wywoływana przez meningokoki. Sepsa może zaatakować każdego z nas.

Nawet osoba pozornie zdrowa, skarżąca się na objawy podobne do grypy, może w ciągu 24 godzin znaleźć się na oddziale intensywnej terapii z objawami niewydolności wszystkich narządów.

Sepsa rozwija się czasem w wyniku banalnego przeziębienia, usunięcia zęba czy skaleczenia.

Objawy, które mogą wskazywać na sepsę:

  • wysoka gorączka, powyżej 39 stopni C
  • szybki oddech, objawy duszności
  • objawy sinicy - najczęściej palców u rąk
  • osłabienie, rozbicie, szybko pogarszające się samopoczucie
  • podejrzana wysypka, plamy na ciele
  • do wizyty u lekarza powinna też skłonić infekcja bakteryjna, która nie mija po 6-7-dniowym stosowaniu antybiotyków lub długo trwająca gorączka.

ODRA W POLSCE. Czy grozi nam epidemia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska