Dwa szpitale z Opola liderami w swoich specjalizacjach w ogólnopolskim konkursie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Zespół lekarzy z RC ECMO na lądowisku USK podczas jednej z akcji ratunkowych, z użyciem wojskowego śmigłowca
Zespół lekarzy z RC ECMO na lądowisku USK podczas jednej z akcji ratunkowych, z użyciem wojskowego śmigłowca USK w Opolu
Dwa opolskie szpitale zostały docenione w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu promującego szpitale, które szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu został wyróżniony za wdrożenie techniki pozaustrojowej ECMO do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową oraz niewydolnością serca.

Kierowane przez dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika Regionalne Centrum ECMO działa w ramach Kliniki i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK od stycznia 2019 r. Dysponuje 4 aparatami ECMO. Dotychczas przeprowadzono w nim 55 terapii.

Od połowy października 2020 r., w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, decyzją wojewody opolskiego umożliwiono prowadzenie w USK Opolu - w specjalnie stworzonej strukturze - Centralnej Izolatce Szpitalnej - terapii ECMO u pacjentów ciężko chorujących z powodu zakażenia koronawirusem. Zakwalifikowano do niej łącznie 27 pacjentów. Niemal połowa z nich przeżyła dzięki podłączeniu do ECMO, które zastąpiło funkcje płuc, dając czas na ich regenerację.

- Opolski ośrodek jest jednym z trzech w kraju, który także realizuje transporty pacjentów podłączonych do ECMO: karetkami i śmigłowcami. Zaczynamy terapię w szpitalu referującym, a następnie transportujemy pacjenta do nas. Realizowaliśmy takie transporty na terenie województwa opolskiego, ale także z województw ościennych - wyjaśnia dr hab. Tomasz Czarnik, kierownik jednostki.

Opolska porodówka jedną z najlepszych w Polsce

W konkursie został doceniony także projekt realizowany przez Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu polegającym na objęciu mieszkańców województwa opolskiego dodatkową, bezpłatną opieką medyczną adresowaną do kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu oraz rodzin z dziećmi w wieku do lat 2, stanowiącą uzupełnienie świadczeń medycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Niezmiernie się cieszę z wyników tego konkursu, ponieważ nasz projekt rywalizował z innymi wspaniałymi pomysłami, projektami szpitali klinicznych z całej Polski. Zajmując mocne 4. miejsce, znaleźliśmy się w gronie laureatów. Kapituła konkursu doceniła nasze starania o zapewnienie jak najlepszej opieki medycznej wszystkim najmłodszym mieszkańcom naszego województwa oraz ich rodzinom – mówi Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

W 2020 r. z opieki medycznej udzielanej w ramach realizowanego projektu skorzystało prawie 5 tys. mieszkańców regionu. U 55 kobiet w ciąży wykryto wady wrodzone i rozwojowe dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Ponadto 145 kobiet skierowano do lekarza genetyka w celu dalszej diagnostyki wad rozwojowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska