Dwa w jednym

Lina Szejner
Najwięcej problemów z urządzeniem wnętrza mają posiadacze kawalerek lub małżeństwa, którym rodzice wydzielili jeden pokój.

W takiej sytuacji z konieczności pomieszczenie spełnia kilka funkcji - sypialni, gościnnego salonu i biura. Trudno to wszystko pogodzić, dlatego najlepiej rozejrzeć się po sklepach za składanymi meblami. Przywykliśmy już do tego, że sofa służy w dzień do siedzenia, a w nocy do spania, ale trudniej nam zaakceptować składane krzesła i stoliki. Wbrew pozorom nie wprowadzają one wrażenia tymczasowości. Złożone, zajmują niewiele miejsca, a gdy przyjdą goście, nie ma problemu z ich posadzeniem.

Przy urządzaniu jednego pokoju warto pamiętać o tym, że najlepiej spisują się w niewielkim wnętrzu meble pakowne. Dlatego lepsze będzie postawione w kącie biurko do pracy z szufladami, które można zapełnić, niż stolik. Lepsza komódka z szufladkami pod lampkę w kąciku do czytania niż najmniejszy nawet stoliczek.
Doskonałym sposobem dzielenia pokoju jest parawan. Jeśli jedna osoba chce spać, a druga - pracować, należy odgrodzić parawanem część sypialną pokoju i tę z biurkiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w kilka lamp o różnym natężeniu światła.

Doskonałym sposobem na stworzenie wyodrębnionej strefy jest podest. W jego wnętrzu zmieści się wiele różnych rzeczy, a na nim - miejsce do spania albo miejsce do pracy - wszystko zależy od tego, kto mieszka w jednym pokoju.
W niewielkim wnętrzu nieocenione usługi mogą oddać tekturowe, wysuwane pudła do przechowywania różnych rzeczy. Są one pakowne, estetyczne i pozwalają zachować porządek. Możemy w nich przechowywać odzież "posezonową" oraz wiele potrzebnych w domu drobiazgów. Ustawione w piramidę, dobrane kolorystycznie mogą stanąć w każdym wnętrzu.

Jeżeli mieszkańcy M-1 mają dużo książek, można rozważyć zabudowanie podwójnego regału. Po rozsunięciu pierwszej partii półek, odsłoni się druga. Taki regał trzeba oczywiście zamówić u stolarza.
W sklepach meblowych warto natomiast rozejrzeć się za "meblowym kombajnem", który w dzień jest zwyczajnym regałem, ale w swoim wnętrzu kryje wygodne miejsce do spania. Nie ma on nic wspólnego z niegdysiejszym półkotapczanem. Jest wykonany bardzo estetycznie, funkcjonalnie i był prezentowany na Opolskich Targach Mebli i Wyposażenia Wnętrz.
Nie unikniemy w jednym pokoju posiadania szafy. Zamiast przepastnego mebla, który zajmuje dużo miejsca, a wiele nie zagospodarowanej przestrzeni pozostanie pod sufitem, lepiej zabudować część jednej dużej ściany. Jeśli drzwi nowej szafy będą z lustrami, zyskamy wrażenie powiększenia przestrzeni życiowej.

Czasem składa się tak, że jednopokojowe mieszkanie wynajmujemy okresowo i nie jesteśmy pewni, czy następny lokator bądź też właściciel kawalerki, zechce nam zapłacić za trwałe inwestycje, które podnoszą standard mieszkania. W takiej sytuacji lepiej zrobić szafę prowizoryczna, ale estetyczną. We wnęce przeznaczonej na przechowywanie garderoby należy zamontować karnisz, taki jak do firanek, i zasłonić ją grubą, mięsistą tkaniną. Powinna być gęsta, by nie przepuszczała kurzu, o dyskretnym wzorze. Majsterkowicze mogą pokusić się o wykonanie specjalnej ramy z drewna, która przesuwać się będzie na prowadnicach. Na ramie można starannie rozpiąć tkaninę. Koszt schowka niewielki, a wygoda duża.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie