Dwie mamy napisały niezwykłą książkę

Magdalena Żołądź
Magdalena Żołądź
Agnieszka czytała już fragmenty książki w Niepublicznym Przedszkolu "Bajka” w Opolu. Maluchy chętnie powtarzały zwłaszcza "miganie”, czyli język migowy.
Agnieszka czytała już fragmenty książki w Niepublicznym Przedszkolu "Bajka” w Opolu. Maluchy chętnie powtarzały zwłaszcza "miganie”, czyli język migowy. Archiwum prywatne
"Duże sprawy w małych głowach" to kompleksowe wydawnictwo dla dzieci o niepełnosprawności. Napisały ją dwie mamy: Agnieszka i Monika, a pieniądze na ich książkę zbierała cała Polska.

Zaledwie w 18 dni, dzięki wsparciu 150 darczyńców, opolanka Agnieszka Kossowska i jej przyjaciółka Monika Laszczyńska - poprzez portal finansowania społecznościowego "Polak potrafi" - uzbierały wymarzone 10 tysięcy złotych. To było w marcu.

Dziewczyny wymyśliły, by napisać książkę dla dzieci opowiadającą w prostych słowach o różnych rodzajach niepełnosprawności. Zależało im, by móc wyjaśnić najmłodszym, na czym polegają problemy ich niepełnosprawnych rówieśników, jak odczuwają oni świat i że ich deficyty nie powinny budzić lęku, powodować odwracania wzroku, zakłopotania.

Tak narodziły się "Duże sprawy w małych głowach" - książka od początku do końca stworzona non-profit. Natchnieniem i dobrym duszkiem tego projektu stał się Franio, 5-letni synek Agnieszki, który jest niepełnosprawny. Nadzór merytoryczny nad całością prac sprawuje dwójka opolskich specjalistów: Monika Majszczyk, psycholog, logopeda i terapeutka wczesnej interwencji oraz Radosław Rogoziński, ergoterapeuta, oligofrenopedagog, terapeuta SI, NDT-Bobath i wczesnego wspierania rozwoju dziecka. W pracę nad publikacją zaangażowało się też czworo grafików i korektorka. Nadzór sprawuje kancelaria prawna. Prace nad wydaniem książki są już na finiszu.
- W zasadzie czekamy tylko na strony tytułowe rozdziałów, nad którymi kończą już prace graficy - opowiada Agnieszka Kossowska. - Książka została przez nich przepięknie zilustrowana, są w niej m.in. piktogramy - specjalne rysunki, dzięki którym sens bez problemu zrozumieją dzieci z autyzmem.

"Duże sprawy w małych głowach mają pięć rozdziałów, poświęconych różnym rodzajom niepełnosprawności:autyzmowi, niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej, niedosłuchowi i głuchocie oraz niedowidzeniu. Części są tak obszerne, że w zasadzie mogłyby być pięcioma różnymi książkami.

Publikacja została już przedstawiona do zrecenzowania specjalistom oraz osobom zmagającym się z opisywanymi w niej deficytami. I zbiera świetne opinie. Także ci, z myślą o których została napisana, zapoznają się już z jej treścią. Agnieszka czytała fragmenty książki w Niepublicznym Przedszkolu "Bajka", do którego uczęszcza jej syn Franek.
- Dzieci zachowywały się fantastycznie. Reagowały bardzo żywiołowo, były zaciekawione, a momentami słuchały z otwartymi buziami. Chętnie też "migały", czyli powtarzały to, co pokazywałam im w języku migowym - relacjonuje Agnieszka. - Także nauczycielki były bardzo zaciekawione. Przyznały, że o wielu rzeczach nie wiedziały i że książka może być wartościowym źródłem wiedzy w pracy z dziećmi.

"Duże sprawy w małych głowach" zachwyciły także specjalistów z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Bardzo się zaangażowali w prace na rzecz jej wydania i intensywne poszukiwania sponsorów. Bo okazało się, że zainteresowanie i zapotrzebowanie na książkę jest tak ogromne, że ilość egzemplarzy należałoby zwiększyć z planowanych 500 do co najmniej 2500. Każdy, kto publikację zamówi, otrzyma ją za darmo. Od początku Agnieszka i Monika podkreślały, że to jest projekt niekomercyjny. Okazało się jednak, że bardzo kosztowny.

- Sam druk jednego egzemplarza to koszt trzydziestu złotych - przyznaje mama Franka. - Książka jest bogato ilustrowana, obszerna, pięknie opracowana. Chcemy też wydrukować ją na dobrej jakości papierze. By móc przygotować odpowiednią liczbę egzemplarzy, przy pomocy Instytutu Głuchoniemych poszukujemy sponsorów. Jeśli ich pozyskamy, publikacja będzie mogła trafić za darmo do każdej instytucji, szkoły, przedszkola czy osoby, które ten temat ciekawi.

Najnowsze informacje na temat książki można znaleźć na fejsbukowym profilu Duże sprawy w małych głowach oraz na blogu Dzielny Franek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska