Dwieście lat temu wybudowano kościół w Kopicach. Dziś Archiwum Państwowe i pasjonaci historii przypominają jego legendę

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Wystawa Archiwum Państwowego w Opolu na kościele w Kopicach
Wystawa Archiwum Państwowego w Opolu na kościele w Kopicach Krzysztof Marcinkiewicz
Kopice znane są głównie przez ruiny pałacu. Organizatorzy wystawy chcą to zmienić i pokazać zabytkowe kościoły.

Na ścianie świątyni w Kopicach zawisła wystawa „List Chrystusowy do potomności. Dzieje katolickich wspólnot w Kopicach (1822-2022) i Więcmierzycach (1622-2022)”. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, prof. Mirosław Lenart, który przygotował ją wspólnie z lokalnymi pasjonatami historii.

Tytuł wystawy nie jest przypadkowy i ma pokazywać łączność między lokalnymi wspólnotami – tymi z przeszłości oraz mieszkańcami żyjącymi obecnie.

Jak tłumaczy dr Henryk Niestrój z Archiwum Państwowego w Opolu, kościół w Kopicach to świątynia, której dwa wieki temu "nikt nie chciał". Dzisiaj możemy być z niej dumni.

- W roku 1800 zaczął ją budować baron von Sierstorpff, który jednak niedługo zmarł, nie spisując umowy. Jego potomkowie nie kwapili się z pokryciem kosztów budowy, dlatego świątynia została ukończona dopiero w 1822 r. – opowiada.

Dr Henryk Niestrój przygotował zdjęcia do wystawy.

- W Kopicach połączyłem dwie pasje: pisanie monografii miejscowości i fotografię. Ruiny miejscowego pałacu są niezwykle fotogeniczne, wielokrotnie je odwiedzałem. Bazując na materiałach archiwalnych, wiedziałem, że w tym roku przypada okrągły jubileusz 200-lecia kościoła – zapewnia.

Pierwotnie wystawa miała znajdować się na odnowionym murze mauzoleum. Proboszcz parafii w Kopicach, ks. Jarosław Szeląg, podkreśla, że nie chciał jednak zasłaniać odremontowanych elementów.

- Staramy się przywracać historię tej miejscowości. W tym roku został ukończony remont mauzoleum, który kosztował milion złotych. Tym samym przywracamy godność tym zmarłym.

Jak dodaje, mieszkańcy Kopic często nie zdają sobie sprawy z pięknej historii ich miejscowości.

W sobotę, 18 czerwca odbędą się Drugie Kopickie Spotkania Pałacowe. W czasie ich trwania będzie można wejść na teren pałacowych ruin. Wstęp jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwieście lat temu wybudowano kościół w Kopicach. Dziś Archiwum Państwowe i pasjonaci historii przypominają jego legendę - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska