Dwójka to szkoła otwarta na międzynarodowe relacje

Redakcja
PLO II Opole
Niemcy, Francja, a może Hiszpania? Tam najczęściej wyjeżdżają uczniowie Dwójki w ramach realizowanych w szkole projektów międzynarodowych. Jest to związane m. in. z ofertą edukacyjną szkoły: uczniowie mają do wyboru język niemiecki (także dwujęzyczny), j. angielski, j. hiszpański oraz j. francuski.

Stawiając na praktyczną naukę języka oraz pracę w grupie międzynarodowej, a przy tym rozwijając kompetencje kluczowe, szkoła realizuje kilka projektów zagranicznych, to m.in. ERASMUS +, POWER, czy PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).

Najbliższym wydarzeniem (już w lutym) jest wyjazd do Malagi w ramach projektu PO WER „Uczyć się aby żyć wspólnie". Wymienimy się doświadczeniami z uczniami i nauczycielami z hiszpańskiej szkoły Escuelas Ave María. Program pokaże uczniom sposób pracy i system edukacji w Hiszpanii, a także przybliży warunki życia oraz elementy kultury i tradycji tego kraju.

Dzięki zaangażowaniu katedry języka francuskiego od 22 lat przy współudziale Towarzystwa Val de Loire - Pologne z Blois organizowany jest Konkurs językowy. Nagrodą jest wyjazd do Francji w lipcu na okres dwóch tygodni i pobyt u rodzin francuskich. Do tej pory w ramach tej współpracy wyjechało około 120 uczniów.

Kolejna współpraca - z Ingolstadt w Niemczech trwa już od roku 2016. Różne projekty łączą nasze miasta, m. in. międzynarodowy projekt teatralny „CrossBorder”, w którym nasi uczniowie biorą udział od lat. Pandemiczne przeorganizowanie projektu zakładało zeszłoroczną edycję online. Ostatecznie jednak 2 lipca uczniowie „Dwójki” wyruszyli do Niemiec. Dwutygodniowy pobyt zaowocował przedstawieniem teatralnym wystawianym na scenach w Ingolstadt.

W ramach współpracy z Centralnym Wydziałem Szkolnictwa za Granicą (ZfA) w roku szkolnym 2021/2022 realizujemy dwa projekty. Pierwszy dotyczy mniejszości narodowej Romów w Polsce oraz w Niemczech. W ramach projektu odbędą się spotkania z przedstawicielami mniejszości romskiej oraz wyjazd młodzieży naszej szkoły do Berlina. Drugi Projekt związany jest z muzyką z gatunku rap. Planowane są warsztaty muzyki hip-hopowej pod okiem doświadczonych muzyków, a całość zwieńczy występ na Wrocławskich Dniach Kultury we wrześniu.

Międzynarodowe wymiany młodzieży to świetny sposób na poznanie różnych kultur, języków i ludzi. To także okazja do nawiązania nowych znajomości z całego świata. Te wymiany mogą być potężnym narzędziem do budowania relacji i sieci wsparcia, a dołączenie do społeczności uczniów Dwójki na pewno to umożliwi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska