Jak podkreślał na konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł SP, opolski dworzec jest ważnym miejscem dla polskiej pamięci narodowej.
- Stąd we wrześniu 1939 r. byli wywożeni do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie działacze Związku Polaków w Niemczech – tłumaczył.
Inicjatywa związana jest z setną rocznicą ZPwN, który został utworzony 27 sierpnia 1922 r. I chociaż główne jubileuszowe uroczystości zaplanowane są na sierpień, nowa nazwa dworca funkcjonuje już teraz. PKP S.A. wydało w tej sprawie decyzję. Jest to dopiero drugi dworzec w Polsce mający patrona zbiorowego. Pierwszy znajduje się w Białej Podlaskiej i nosi imię Zesłańców Sybiru.
W proces nadania nazwy dworcowi zaangażowane były również Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Śląski.
Jak zapewniał Janusz Kowalski, jest to tylko jedna z wielu inicjatyw związanych ze zbliżającym się jubileuszem.
- Chciałbym także, żeby z tej okazji sejm przegłosował uchwałę upamiętniającą działaczy Związku – mówił polityk.
Wyraził również przekonanie, że jubileusz będzie dobrą okazją do przypomnienia historii ZPwN. Mają się w to włączyć szkoły z terenu województwa opolskiego, gdzie od nowego roku szkolnego nauczyciele mieliby przeprowadzać specjalne lekcje dotyczące Związku.
Przed II wojną światową w Opolu mieściła się siedziba Dzielnicy I ZPwN. Według danych z 1924 r., liczyła ona wtedy 5100 członków skupionych w 104 kołach terenowych.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?