Dworzec Opole Główne od teraz nosi nazwę im. Związku Polaków w Niemczech. Jest to związane z setną rocznicą Związku

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Przed II wojną światową w Opolu mieściła się siedziba Dzielnicy I ZPwN. Według danych z 1924 r., liczyła ona wtedy 5100 członków.
Przed II wojną światową w Opolu mieściła się siedziba Dzielnicy I ZPwN. Według danych z 1924 r., liczyła ona wtedy 5100 członków. Krzysztof Marcinkiewicz
Pomysłodawcami byli politycy Solidarnej Polski, którzy w październiku 2021 r. wystąpili z wnioskiem do PKP S.A. Inicjatywa związana jest z setną rocznicą Związku Polaków w Niemczech.

Jak podkreślał na konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł SP, opolski dworzec jest ważnym miejscem dla polskiej pamięci narodowej.

- Stąd we wrześniu 1939 r. byli wywożeni do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie działacze Związku Polaków w Niemczech – tłumaczył.

Inicjatywa związana jest z setną rocznicą ZPwN, który został utworzony 27 sierpnia 1922 r. I chociaż główne jubileuszowe uroczystości zaplanowane są na sierpień, nowa nazwa dworca funkcjonuje już teraz. PKP S.A. wydało w tej sprawie decyzję. Jest to dopiero drugi dworzec w Polsce mający patrona zbiorowego. Pierwszy znajduje się w Białej Podlaskiej i nosi imię Zesłańców Sybiru.

W proces nadania nazwy dworcowi zaangażowane były również Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Śląski.

Jak zapewniał Janusz Kowalski, jest to tylko jedna z wielu inicjatyw związanych ze zbliżającym się jubileuszem.

- Chciałbym także, żeby z tej okazji sejm przegłosował uchwałę upamiętniającą działaczy Związku – mówił polityk.

Wyraził również przekonanie, że jubileusz będzie dobrą okazją do przypomnienia historii ZPwN. Mają się w to włączyć szkoły z terenu województwa opolskiego, gdzie od nowego roku szkolnego nauczyciele mieliby przeprowadzać specjalne lekcje dotyczące Związku.

Przed II wojną światową w Opolu mieściła się siedziba Dzielnicy I ZPwN. Według danych z 1924 r., liczyła ona wtedy 5100 członków skupionych w 104 kołach terenowych.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie