Dworzec Opole Główne po remoncie. W czwartek otwarcie

Artur  Janowski
Artur Janowski
Dwa lata trwały prace na stacji Opole Główne. Kosztowały 15 mln zł. Zabytek ma przyciągać nie tylko podróżnych.
W czwartek otwarcie dworca po remoncie.

Dworzec Główny PKP w Opolu po remoncie

Pani Barbara przyjechała do Opola z Berlina i dziś nie mogła się nadziwić, jak teraz stacja wygląda.

- Pamiętam, że remont był bardzo długi i uciążliwy, ale warto było go przejść - oceniła pani Barbara.

Wielu podróżnych już nie pamięta, że prace rozpoczęły się w grudniu 2012 roku i pierwotnie miały się zakończyć wiosną tego roku.

- Zabytkowy charakter dworca spowodował, że remont trwał dłużej i był też droższy, niż pierwotnie planowano - przyznaje Bartłomiej Sarna, rzecznik Prasowy PKP SA we Wrocławiu.

Obiekt przeszedł metamorfozę, ale z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru. Bryła dworca się nie zmieniła, ale zamontowano iluminację, składającą się ze 121 punktów świetlnych. Renowacji poddano bogato zdobioną detalami architektonicznymi elewację budynku. Została nie tylko wyczyszczona, ale i uzupełniona. Zrekonstruowano również znajdujący się tuż nad wejściem główny zegar, wymieniono lub odnowiono okna i drzwi.

Zmiany objęły wszystkie pomieszczenia stacji. Odnowiono elementy zabytkowe, m.in. drewnianą stolarkę kasową, stoliki kasowe, a także bogato zdobioną posadzkę w holu, którą uzupełniono kafelkami wykonanymi na specjalne zamówienie.

W trakcie remontu spod farb i okładzin wyszło sporo starych elementów dworca i większość z nich zachowano.

- Dworzec jest też teraz bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych - podkreśla Bartłomiej Sarna. - Pojawiły się cztery nowe windy. Dwie zlokalizowano przy tunelu łączącym budynek wejściowy z tym, gdzie znajdują się kasy.

Windy mają rozwiązać problem z przemieszczaniem się osób niepełnosprawnych pomiędzy budynkami, dodatkowo wybudowano toalety dla osób niepełnosprawnych.

Co więcej, w posadzce umiejscowiono linie prowadzące wraz z polami uwagi, co ułatwi przemieszczanie się po dworcu osobom niewidzącym.

Rozbudowano system monitoringu, wymieniono też wszystkie instalacje na stacji.

- Nowe są też systemy informacji wizualnej i głosowej podróżnych - mówi Bartłomiej Sarna.

Swoje oblicze zmienił też plac przed dworcem. Wyburzono budynek stołówki i dzięki temu w części wschodniej placu powstało miejsce na parking, który może pomieścić około sześćdziesięciu samochodów. Część placu przed wejściem głównym do budynku dworca zmieniła się w deptak, a w ramach przebudowy placu zlikwidowano bariery architektoniczne, m.in. wysokie krawężniki.

Co ważne, przeniesiono też postój taksówek: sprzed poczty w okolice wjazdu pod stację od strony ul. Armii Krajowej. Teraz miejsc dla taksówek jest mniej niż do tej pory.

Dworzec Opole Główne ma przyciągać nie tylko podróżnych, ale także klientów dla nowych najemców. Kolej postawiła sobie ambitny plan, aby na dworcach zarabiać, a nie tylko dokładać do ich utrzymania.

Dlatego na stacji mają działać m.in. sklep Carrefour Express, 1 Minute i księgarnia. Oficjalne otwarcie stacji w czwartek o godzinie 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska