reklama

Dwujęzyczne nazwy w Oleśnie. Sprawa znowu utknęła

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
- Skoro sprawa dwujezycznych tablic ma być dyskutowana na zebraniachh z mieszkańcami, to trzeba te zebrania zorganizować - mówi radny Krzysztof Baron.
- Skoro sprawa dwujezycznych tablic ma być dyskutowana na zebraniachh z mieszkańcami, to trzeba te zebrania zorganizować - mówi radny Krzysztof Baron. Mirosław Dragon
Burmistrz Sylwester Lewicki i większość radnych chcą, aby sprawa dwujęzycznych nazw była dyskutowana na zebraniach z mieszkańcami. Tylko że urząd takich zebrań nie organizuje.

Uchwałę o wprowadzeniu dodatkowych historycznych nazw miejscowości w gminie Olesno zaproponował radny Krzysztof Baron (Mniejszość Niemiecka).

Projekt nie został jednak poddany pod głosowanie, ponieważ większość z głosujących nad wnioskiem radnych domagała się konsultacji społecznych podczas zebrań wiejskich.

- Składam w takim razie wniosek o podanie do wiadomości, kiedy odbędą się takie zebrania wiejskie, zawsze były na początku roku - mówi Krzysztof Baron. - Warto też zorganizować spotkanie z mieszkańcami Olesna, z pewnością mają wiele pytań dotyczących miasta i gminy.

Historyczne nazwy w gminie Olesno:

Olesno-Rosenberg
Łowoszów-Lowoschau
Wojciechów-Albrechtsdorf
Stare Olesno-Alt Rosenberg
Grodzisko-Grötsch
Boroszów-Boroschau
Broniec-Bronietz
Sowczyce-Schoffschütz
Wachów-Wachow
Wachowice-Wachowitz
Lesna-Leschna
Kucoby-Kutzoben
Łomnica-Lomnitz
Kolonia Łomnicka-Tellsruh
Wysoka-Wyssoka
Świercze-Schönwald
Bodzanowice-Botzanowitz
Borki Wielkie-Groß Borek
Borki Małe-Klein Borek

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 68

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eurofighter

Downo to juz i we tyj Miyjscowosci (Rosenberg) wedug Prawa mialy juz byc te Tablice! Czy Interessanty to jest nasi Ludzie Zarzond TSKN, ktorzi nos Niymcow w Polsce reprezyntujom dzialajom cos w tyj Sprawie. Bo to nie jest zodyn Problem. Ta Sprawa miala juz downo byc we Sondzie!!!

D
Dr. Ch.
W dniu 03.07.2016 o 12:04, JWvS napisał:

Tozsamosc zanika glownie przez emigracje. Ale tez dlatego, ze mlodsze pokolenia olesnian, nie czuja sie Niemcami, bo i dlaczego? Czuja sie co najwyzej slazakami. Dlatego nie zabiegaja o tablice.Co do burmistrza, to sie z panem zgadzam. Nie jest on burmistrzem wszystkich olesnian. Brak mu klasy po prostu.Mam takie wrazenie, ze burmistrza i jego klakierow bardzo "śtyruje" poniemiecka architektura i najchetniej by ja w Olesnie wyburzyli, co im sie ze szpitalem juz udalo.(wiem, ze tam powiat tez wiele zawinil, ale burmistrz nic nie zrobil by zachowac stary szpital w pierwotnej formie).Problem jest taki, ze opozycja nie potrafi wystawic solidnego kontrkandydata. Burmistrzowie typu Flak czy Dzierzon pozostawili po sobie niemile wspomnienia. A pan Baron nie jest zadnym zagrozeniem dla Lewickiego.

Nie chodzi mi o krzewienie niemieckości w Oleśnie, a już w  żadnym przypadku tej aktualnej importowanej z RFNu, gdzie wkrótce chyba zabroni się używania litery "N". Chodi mi o nas, o Slązaków z niemieckimi korzeniami sięgającymi czasów Rosenberg OS. Bo tu jest ciągłość historyczna. Mam wrażenie, że lokalnym władzom - jak Pan sam stwierdził - chodzi o odcięcie się od tych tradycji sprzed 1945, bo nic ich z Rosenberg nie łączy.  Ma może powstać nowa Praszka w Oleśnie? Dziwi mnie tylko, że MN nie oponuje. Znam nawet radnych autochtonów, którzy z oportunizmu wobec pana Lewickiego byli przeciwko tablicom. A tablice to tylko mały ukłon w kierunku tych, którzy stamtąd pochodzą, czują się z tą ziemią związani  i tych,  którzy n.p. podążają na wykład w Wojciechowie/Albrechtsdorf, organizowany przez panię mgr Cichoń o tamtejszym obozie, w którym więziono po wojnie naszych ludzi. A może by panią Cichoń wysunąć jako kandydatkę na burmistrza?

J
JWvS

Tozsamosc zanika glownie przez emigracje. Ale tez dlatego, ze mlodsze pokolenia olesnian, nie czuja sie Niemcami, bo i dlaczego? Czuja sie co najwyzej slazakami. Dlatego nie zabiegaja o tablice.

Co do burmistrza, to sie z panem zgadzam. Nie jest on burmistrzem wszystkich olesnian. Brak mu klasy po prostu.

Mam takie wrazenie, ze burmistrza i jego klakierow bardzo "śtyruje" poniemiecka architektura i najchetniej by ja w Olesnie wyburzyli, co im sie ze szpitalem juz udalo.(wiem, ze tam powiat tez wiele zawinil, ale burmistrz nic nie zrobil by zachowac stary szpital w pierwotnej formie).

Problem jest taki, ze opozycja nie potrafi wystawic solidnego kontrkandydata. Burmistrzowie typu Flak czy Dzierzon pozostawili po sobie niemile wspomnienia. A pan Baron nie jest zadnym zagrozeniem dla Lewickiego.

 

D
Dr. Ch.
W dniu 03.07.2016 o 07:09, JWvS napisał:

Panie Dr. Ch.Z calym szacunkiem, mieszka pan za granica, ( ja zreszta tez) nie czuje pan bierzacych problemow mieszkancow gminy. Domaga pan sie tych tablic, jakby one mialy cos poprawic. Ale wlasciwie co?Kazdy, srednio wyksztalcony czlowiek, zna historie tego regionu. Zadne stawianie lub obalanie tablic, tej historii nie zmieni.Niech ludzie tam sobie zyja, jak uwazaja.Swiat sie zmienia, kultury mieszaja. A pan zabiega o niemieckie tablice cytujac polskiego wieszcza o ukrainskim pochodzeniu...Takie zycie...Pozdrawiam.

Szanowny Panie JWvS

Dziękuję za replikę. Nie mieszam się od lat w sprawy Olesna. Ale słyszę głosy autochtonów z rodzimej ziemi. I oni ubolewają, że ich tożsamość w rodzinnym Oleśnie niweluje się i to z różnych powodów. M.i. z powodu niechęci obecnego burmistrza, przybyłego spoza Olesna, wobec symboli, kóre tą tożsamość by mogły podtrzymać. Właśnie w tym czasie, gdzie na płaszczyźnie europejskiej przeżywamy zabiegi, których celem jest wykorzenienie takich pojęć jak narodowość, tożsamość, w imię egalitaryzmu i ujednolicenia i zubożenia, jest tym bardziej ważnym podkreślenie korzeni. Jeśli się temu nie sprzeciwimy, to nic już nie będzie święte. Nie będzie już żadnej historii, z której można czerpać. Polska czy Czechy albo Węgry intuitywnie czują, w jakim kierunku ta polityka jest sterowana i wyrażają swoje uzasadnione niezadowolenie. Tym bardziej więc powinni Polacy  jako większość wspomagać resztki indywidulizmu, jaki pięlęgnuje Slązak. 

J
JWvS

Panie Dr. Ch.

Z calym szacunkiem, mieszka pan za granica, ( ja zreszta tez) nie czuje pan bierzacych problemow mieszkancow gminy. Domaga pan sie tych tablic, jakby one mialy cos poprawic. Ale wlasciwie co?

Kazdy, srednio wyksztalcony czlowiek, zna historie tego regionu. Zadne stawianie lub obalanie tablic, tej historii nie zmieni.

Niech ludzie tam sobie zyja, jak uwazaja.

Swiat sie zmienia, kultury mieszaja. A pan zabiega o niemieckie tablice cytujac polskiego wieszcza o ukrainskim pochodzeniu...

Takie zycie...

Pozdrawiam.

D
Dr. Ch.

Temat dwujęzycznych tablic w Oleśnie zniknął z pola zainteresowania. Burmistrz Lewicki został odznaczony przez prezydebta PL za zasługi. Wobec MN się nie za bardzo zasłużył, skoro zablokował wprowadzenie tablic dwujęzycznych. MN w Oleśnie też przestała się o to, co prawnie jej się przysługuje, starać. Oportunizm wobec włodarza, który nie pochodzi z Olesna ?  A który objął stanowisko, które z istoty wymaga przywiązania do tej ziemi, do jej tradycji, a w tym niemieckiej, i lokalnego patriotyzmu. Tego jakoś nie za bardzo mogę się u tego pana dopatrzeć. Nie ma w Oleśnie rodowitego patrioty, który byłby zdolny do podkreślenia historycznej ciągłości Olesna z Rosenberg / OS ? Oleśnianie nie gęsi i swojego - nie obcego - burmistrza mają - to rejowskie motto, które MN powinna sobie wpisać w kajet jako cel na najbliższą przyszłość. 

D
Dr. Ch.
Jeżeli tablice dwujęzyczne są ogarniętą tak wielką sławą i mają tylu przeciwników i zwolenników to zróbmy referendum wśród mieszkańców i wynik będzie uczciwy! Wtedy już ja na pewno nie będę sie czepiał! Pozdrawiam
Referendum chyba nie trzeba, gdyż prawo polskie reguluje, ile procent potrzeba w regionach, które zamieszkuje mniejszość narodowa, by takie tablice móc postawić. Ta kwota jest w Oleśnie od lat osiągnięta, Chyba że mniejszość niemiecka opowie się przeciw tablicom, co byłoby absurdem. Ale aż znowu nie takim. O ile egzekutywa zdominowana jest przez przeciwników tablic, także z szeregów autochtonów, a taką sytuację mamy w Oleśnie, wtedy prawo to pozostanie makulaturą.
O
OOL

Jeżeli tablice dwujęzyczne są ogarniętą tak wielką sławą i mają tylu przeciwników i zwolenników to zróbmy referendum wśród mieszkańców i wynik będzie uczciwy! Wtedy już ja na pewno nie będę sie czepiał! Pozdrawiam

U
UMODRES
Co wy wlasciwie na ta pania radna macie! Sama sie na radna gminy Olesno i soltysa Wysokiej nie wybrala. Ale co umie zalatwic to umie np. kolonie i wycieczki w czasie wakacji dla dzieci w Wysokiej i duzo innych spraw dla dobra Gminy i samej Wysokiej.
no napisz no Pani co Pani ważnego zrobiła jeszcze . Wycieczki i kolonie załatwia gmina z automatu ma na to środki NAWET JAK RADNY BYŁBY KROWA TO TEŻ TA KASA BY BYŁA BO NIE JEST Z DIETY RADNEJ TYLKO Z NASZYCH PODATKÓW .
D
Dr. Ch.

Z informacji uzyskanych podczas św. wielkanocnych od oleskich autochtonów wiem, że są poirytowani stanowiskiem radnych z własnych kręgów, a w szczególności p. Wolny (ej) z Wys(s)okiej w sprawie tablic dwujęzycznych. Nie chodzi o jej zasługi na r zecz jakichś imprez wakacyjnych. Te są bezsprzeczne. Chodzi o lojalność wobec śwrodowiska, z którego pochodzi. Inaczej mówi się o stanowisku p. Zug, która jednoznacznie opowiedziała się za tablicami. Osobiście jestem zaskoczony reakcjami autochtonów, że wogóle reagują. Myślałem że oportunizm zaszedł tak daleko, że wogóle ich przestało wzsystko interesować w szczególności to, kim są i jakich znaków tożsamości potrzebują.

G
Gość
Wyssokiej, WySSokiej!

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Z
Zgryźliwy
Co wy wlasciwie na ta pania radna macie! Sama sie na radna gminy Olesno i soltysa Wysokiej nie wybrala. Ale co umie zalatwic to umie np. kolonie i wycieczki w czasie wakacji dla dzieci w Wysokiej i duzo innych spraw dla dobra Gminy i samej Wysokiej.

Wyssokiej, WySSokiej!
k
ktos
A moze by ktos starszego pokolenia z WYSSOKIEJ tej pani udzielil dwie lekcje Histori o dawnej Wyssokiej.Ona sama z Wyssokiej nie pochodzi.Moze beda czasy kiedy ona bedzie mieszkancom Wyssokij wmawiac, ze oni nigdy niemcami nie byli, ze to kiedys polska wioska byla.

Co wy wlasciwie na ta pania radna macie! Sama sie na radna gminy Olesno i soltysa Wysokiej nie wybrala. Ale co umie zalatwic to umie np. kolonie i wycieczki w czasie wakacji dla dzieci w Wysokiej i duzo innych spraw dla dobra Gminy i samej Wysokiej.
b
budzik
"Ta jedna z Wyssokiej" bardzo nieudolnie tłumaczyła się z głosowania przeciwko tablicom dwujęzycznym. Wiem, że rodowici mieszkańcy Wyssokiej dobrze wiedzą jaka jest historyczna nazwa ich wioski i jak nazywała sie Wysoka kiedy urodzili się ich przodkowie. Ale jak ktoś ma co do tego wątpliwości to znaczy że słabo ich zna.

A moze by ktos starszego pokolenia z WYSSOKIEJ tej pani udzielil dwie lekcje Histori o dawnej Wyssokiej.Ona sama z Wyssokiej nie pochodzi.Moze beda czasy kiedy ona bedzie mieszkancom Wyssokij wmawiac, ze oni nigdy niemcami nie byli, ze to kiedys polska wioska byla.
k
kazik
masz na mysli ta jedna z Wysokiej?

"Ta jedna z Wyssokiej" bardzo nieudolnie tłumaczyła się z głosowania przeciwko tablicom dwujęzycznym. Wiem, że rodowici mieszkańcy Wyssokiej dobrze wiedzą jaka jest historyczna nazwa ich wioski i jak nazywała sie Wysoka kiedy urodzili się ich przodkowie. Ale jak ktoś ma co do tego wątpliwości to znaczy że słabo ich zna.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3