Dwujęzyczne szkoły czekają

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Hubert Kołodziej
Hubert Kołodziej
Hubert Kołodziej, specjalista ds. szkolnictwa w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych

Uczniowie właśnie odebrali świadectwa i skończyli rok szkolny....
- Moment zakończenia roku szkolnego to nie tylko początek wakacyjnego wypoczynku. Dla gimnazjalistów to także czas na dokonanie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Pragnę więc przypomnieć, że ważne miejsce w tej ofercie zajmują także szkoły i klasy dwujęzyczne.

- Nie za późno na to przypomnienie?
- Myślę, że nie. Uczniowie otrzymują świadectwo i zaświadczenie o egzaminach zewnętrznych i podejmują ostateczną decyzję: jaką szkołę wybrać. Mam świadomość, że wielu z nich ma już ten moment za sobą. Ale równie wielu wciąż jeszcze się zastanawia, co robić dalej. Tym poszukującym chciałbym bardzo polecić licea dwujęzyczne znajdujące się w Opolu i jego bliskiej okolicy. Mam na myśli choćby opolskie LO nr 2, Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim, a także Regionalne Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu. Wiem, że w każdej z tych szkół są jeszcze wolne miejsca. Czekają one także w niektórych dwujęzycznych gimnazjach, np. w Chróścicach.

- Dlaczego warto wybierać szkołę dwujęzyczną?
- Bo dwujęzyczność jest szczególną wartością społeczną naszego regionu. Dwujęzyczność w szkole jest kontynuacją aktywnej lub pasywnej dwujęzyczności wyniesionej z domu. I co bardzo ważne. Kto jest dwujęzyczny, ten ma większe szanse i możliwości funkcjonowania na rynku pracy w Unii Europejskiej.

- Żeby pójść do szkoły dwujęzycznej, trzeba znać niemiecki perfekcyjnie?
- Myślę, że także uczniowie znający go trochę słabiej, ale mający silną motywację do nauki, mogą podjąć dwujęzyczną edukację. Zajęcia w szkole dwujęzycznej są jednocześnie formą przyspieszonego kursu językowego. Ponieważ po niemiecku uczy się różnych przedmiotów, można łatwo nadrobić zaległości.
- Mówił pan o szkołach ponadgimnazjalnych. A co na niższych poziomach?
- W swoim czasie budowę systemu edukacji dwujęzycznej zaczęto od góry, czyli od liceów, a nie od fundamentów. Tymczasem powinna ona wyrastać z przedszkoli i szkół podstawowych i obejmować stopniowo gimnazja i licea. Jesteśmy w trakcie budowy tego systemu. Mamy świetną placówkę dwujęzyczną w Raszowej, a także szkoły podstawowe i gimnazja m.in. w Solarni i w Oleśnie.

- Kiedy powstaną kolejne oddziały i szkoły?
- Chcemy zbudować system dwujęzycznych przedszkoli. A naszym celem strategicznym pozostaje placówka prowadzona przez TSKN. Mam nadzieję, że w 2012 r. te wysiłki zaowocują. Nauczony doświadczeniami gosławickimi nie chcę przedwcześnie zdradzać, gdzie ona ruszy. Ale spodziewam się, że już we wrześniu będziemy mieli jasność w tej sprawie. z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska