Dwujęzyczne tablice w Radłowie już stoją. To pierwsza taka gmina na Opolszczyźnie, ale nie w Polsce

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Norbert Rasch, lider opolskich Niemców, odsłania pierwszą polsko-niemiecką tablicę na Opolszczyźnie.
Norbert Rasch, lider opolskich Niemców, odsłania pierwszą polsko-niemiecką tablicę na Opolszczyźnie. fot. Mirosław Dragon
Odsłonili je dzisiaj (11 września) o godz. 11.00 wójt Radłowa Włodzimierz Kierat i szef opolskiej Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch.

11 września 2008 r. punktualnie o godz. 11.00 wójt Radłowa Włodzimierz Kierat i szef opolskiej Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch odsłonili tablicę Radłów/ Radlau.

- Cieszę się z tych tablic, bo to znak tolerancji - mówi Reinhold Kottwitz z Ligoty Oleskiej. - Ale tolerancja to za mało, potrzebna jest jeszcze przyjaźń. Myślę, że u nas w śląskim Radłowie Polacy żyją z Niemcami w zgodzie i przyjaźni.

- W całej Europie jest wiele dwujęzycznych nazw, ale to jest szczególne miejsce, naznaczone tragiczną historią - mówił Christoph Bergner, przedstawiciel rządu Niemiec. - Piszecie dzisiaj nową historię Europy!

Radłów jest pierwszą gminą na Opolszczyznie z dwujęzycznymi nazwami, ale nie pierwszą w Polsce. W lipcu polsko-kaszubskie tablice pojawiły się w gminach Stężyca i Chmielno, 4 września tablica Łubowice / Lubowitz stanęła w rodzinnej wsi Josepha von Eichendorffa koło Raciborza.

- Tu nie chodzi o wyścigi, kto pierwszy - odpowiada jednak Włodzimierz Kierat, polski wójt Radłowa. - Poza tym najpierw, przed dzisiejszą uroczystością, musieliśmy wyremontować urząd gminy, który nie był dobrą wizytówką naszej małej gminy.

- Radłów jest i tak pierwszą gminą gdzie tablice staną w całej gminie, we wszystkich miejscowościach - zauważa Ryszard Galla, poseł MN.

Postawienie polsko-niemieckich tablic nie wszystkim się jednak podoba.
- Bardzo mi przykro, że gmina Radłów zrobiła to, i to przy pomocy wójta Polaka - mówi Eugeniusz Mielczarek, radny powiatu oleskiego (PSL).

- Wiem, że ludzie mają różne zdania na ten temat, ale te tablice są po prostu znakiem, że historia tej ziemi jest wielokulturowa - mówi Aniela Pownuk z Wichrowa.

Gdzie staną kolejne tablice dwujęzyczne

To pierwsza na Opolszczyźnie tablica z nazwą miejscowości w dwóch językach - polskim i niemieckim. Od teraz, wjeżdżając do wsi, powita nas tablica Radłów / Radlau.

Dzisiaj jeszcze oprócz Radłowa nowe tablice zostaną zamontowane w Kolonii Biskupskiej / Friedrichswille, a w następnych dniach polsko-niemieckie nazwy powitają nas w pozostałych wioskach w gminie.

Oto spis wszystkich 12 polsko-niemieckich nazw miejscowości w gminie Radłów:

 • Biskupice- Bischdorf
 • Biskupskie Drogi - Strassenkrug
 • Kolonia Biskupska - Friedrichswille
 • Kościeliska - Kostellitz
 • Ligota Oleska - Ellguth
 • Nowe Karmonki - Neu Karmunkau
 • Psurów - Psurow
 • Radłów - Radlau
 • Stare Karmonki - Alt Karmunkau
 • Sternalice - Sternalitz
 • Wichrów - Wichrau
 • Wolęcin - Wollentschin
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska