Dwujęzyczne tablice w województwie opolskim zaciekawiły duńską telewizję publiczną

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum prywatne
Choć pogranicze niemiecko-duńskie uchodzi za wzór relacji mniejszościowych, Duńczycy nie zdecydowali się jeszcze na podwójne tablice.

Brak tablic skutkuje od lat w raportach Rady Europy poważnym przytykiem pod adresem Danii – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN. - Ukazanie się nowego krytycznego raportu oraz uroczystości stulecia praw mniejszościowych na styku duńsko-niemieckim prawdopodobnie sprowokowały duńskie dziennikarki, by sprawdzić, jak kwestię tablic rozwiązano w Polsce. Duńscy samorządowcy tłumaczą, że od wojny minęło zbyt mało czasu. A przecież Polska, która miała znacznie trudniejszą historię wojenną, na tablice zgodziła się dawno.

Pierwsze tablice niemiecko-polskie odsłonięto w 2008 w gminie Radłów. Od tamtej pory do rejestru miejsc, w których używane są nazwy polskie i niemieckie wpisano 28 gmin w regionie. Dwie kolejne czekają na wpis. Dziennikarze z telewizji DR byli m.in. w Dębiu, gdzie w jednym miejscu ustawiono kilka dwujęzycznych tablic. Rozmawiali też m.in. z mieszkańcami Komprachcic.

- Jedna z pań w rozmowie z nimi podkreśliła, że nie ma mniejszościowych korzeni, jest z pochodzenia góralką, ale tablice jako część historii tej ziemi akceptuje – dodaje Rafał Bartek.

Goście z Danii spotkali się także z dr. Markiem Mazurkiewiczem z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO.

- W Danii nie ma ogólnokrajowej regulacji – podkreśla dr Mazurkiewicz - U nas działa ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych i wynikające z niej rozporządzenia. Duńskie dziennikarki pytały m.in., jak częste były akty wandalizmu z powodu tablic. Powiedziałem, że parę lat temu były zamalowywane lub niszczone, ale skala tych zdarzeń nie była wielka. I trwały one krótko. Ludzie się do tablic przyzwyczaili. Polska wyznacza europejskie standardy, choć po 2015 roku proces ustawiania tablic został zatrzymany.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska