Dwujęzyczne tablice wróciły na dwie stacje w gminie Chrząstowice

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W ubiegły piątek dwujęzyczne tablice stanęły na dwóch z trzech stacji kolejowych w gminie Chrząstowice.
W ubiegły piątek dwujęzyczne tablice stanęły na dwóch z trzech stacji kolejowych w gminie Chrząstowice. Sławomir Draguła
Na stacje kolejowe w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach wróciły dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości. W tej pierwszej wsi pod polska nazwą jest ta niemiecka Dembiohammer, natomiast w tej drugiej Chronstau.

- Cieszymy się z tego, choć sukces nie jest pełen - mówi Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice. - Bój o dwujęzyczne tablice trwał prawie dwa lata, już chyba mało kto wierzył, że uda się, ale nie odpuściliśmy.

Na stacje kolejowe w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach wróciły dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości. W tej pierwszej wsi pod polska nazwą jest ta niemiecka Dembiohammer, natomiast w tej drugiej Chronstau.

Dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości na stacjach kolejowych w gminie Chrząstowice, zostały zamontowane w październiku 2012 roku. Jednak podczas remontu linii kolejowej Opole - Fosowskie (w 2013 roku), kolej tablice zdjęła, a po otwarciu wyremontowanej już linii ponownie założyć nie chciała. Kolejarze stali na stanowisku, że ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych nie nakłada obowiązku używania dwujęzycznych nazw miejscowości na stacjach.

Kolej zmieniła jednak decyzję i w ubiegły piątek dwujęzyczne tablice stanęły na dwóch z trzech stacji kolejowych w gminie Chrząstowice. Tablica taka nie pojawiła się natomiast w Suchym Borze, który do 2013 roku miał również niemiecką nazwę Derschau.

- Okazało się, że nazwa tego przystanku w rejestrach kolejowych to Suchy Bór Opolski, a nie Suchy Bór, jak to funkcjonowało do tej pory więc Derschau nie jest tożsame z polską nazwą miejscowości - mówi Florian Ciecior.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eurofighter
W dniu 21.12.2015 o 20:53, Gość napisał:

LO CHOPIE DUPNI KLUPNI SIE W TYN PROZNY LEB I NIE NAZYWEJ SIE hanysy bo smierdzis miasty i polactwy

Lo Haderloku dej mu Spokoj bo Prowda godo! Losiol badzie Losiol taki typisch Polski. Wy Poloki tak basta wszysko na wase Kopyto przerobic chcieli i tak wos to boli ze Podstawy na to niemota i wom to nic niewychodzi. jedno wom wychodzi, G. z Duppy! A przepraszam, z Pyska tys. To jest ta wasa Godka co idzie do Gowna porownac!!! 

G
Gość
W dniu 20.12.2015 o 12:25, Hanys napisał:

jak maja byc w Niemczech polskie nazwy ?Czy tam byla kiedys Polska ?A na slonsku byly i zas beda NIEMCY

LO CHOPIE DUPNI KLUPNI SIE W TYN PROZNY LEB I NIE NAZYWEJ SIE hanysy bo smierdzis miasty i polactwy

G
Gość
W dniu 21.12.2015 o 00:36, stary Hanys napisał:

Durnowata MN, czy dwujezyczne tablice to wszystko co umiecie?Gdyby ktos do was powiedzial "Guten Tag" to jedyna odpowiedzia byloby "co lon pedziol"? Klupnicie sie zatem w czolko i pomyslcie sobie, skad sie wasza niemieckosc wziela. A moze szwagier waszego prezesa ma fabryke blach drogowskazowych?

 

a ciebie stary pryku lo co se rozchodzi. nie kazdy je taki jak ty co nawet "guten tag" nie rozumjy.

G
Gość
W dniu 20.12.2015 o 19:19, Barbara napisał:

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

Jeszcze jedna nawiedzona.

Genau to jest ziemia Piastow Slaskich, ktorzy musieli przed spolszczonymi kuzynami uciekac do cesarza i u niego szukac schronienia. Osrali cala ta bande polska i poprosili o opieke ich pierwotnych wlascicieli Czechow. Zenili sie tylko na zachod w cesarstwie i bardzo szybko sie zgermanizowali. Nasprowadzali osadnikow ze calego Reichu, ktorzy mieszajac sie z miejscowa ludnoscia stworzyli nowy regionalny lud niemiecki zwany Schlesier.

Ostatni Piast Georg Wilhelm nie umial juz nawet po slasku. Byl protestantem i Niemcem. Niemieckie tablice rodowodowe na zamku w Brieg zasloniono szafa.

Pytanie za 100 zlotych. Po co zbudowano szereg zamkow znanych

dzisiaj jak szlak orlich gniazd ? Podpowiem.

To byla uzbrojona granica Polski ze Slaskiem. Ciekawe dlaczego trzeba bylo budowac warownie przed Slazakami. :) :lol:  ????

s
stary Hanys

Durnowata MN, czy dwujezyczne tablice to wszystko co umiecie?

Gdyby ktos do was powiedzial "Guten Tag" to jedyna odpowiedzia byloby "co lon pedziol"? Klupnicie sie zatem w czolko i pomyslcie sobie, skad sie wasza niemieckosc wziela. A moze szwagier waszego prezesa ma fabryke blach drogowskazowych?

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 21:29, PIStolet napisał:

 Raz sierpem a raz młlotem w niemiecką  HOŁOTĘ 

Tyn swoj PIStolet wras sie do Duppy i wystrzel! Wyciong nojprzod Siyrp, Lachkrampf!

Holotom to zawsze wy zesta byli i pozostali Holotom Chadziaje = Polacken.

P
PIStolet
W dniu 20.12.2015 o 20:54, Eurofighter napisał:

Ale naturalnie, ze my Landwirte momy wiynksze Subventionen jak Poloki. Co wy bysta wielce chcieli i tak dos idzie w ta Polska. Zaznaczom, ze w Polsce tys mom Subventionen z tego Tytulu, ze na Slonsku tys mom Landwirtschaft."Dac Palec i odgrys Ranka"?! To co wy zesta nom zniszczyli Chadziaje musita naprawic i nieburzta sie terozki wielce!

 Raz sierpem a raz młlotem w niemiecką  HOŁOTĘ 

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 13:40, wa43 napisał:

nie da się tego czytać a wy to publikujecie .............jak niedługo Turcy będą większością w Niemczech to pogadamy ........

Niedugo to Polska sie sama straci i ty razym zniom, Mystifikatorze.

G
Gość
W dniu 20.12.2015 o 20:10, Gość napisał:

Historycznie, Śląsk jest bezdyskusyjnie Ziemią Piastów, natomiast we współczesnej Europie, stanowi zaledwie skromną czastkę europejskiej wspólnoty kulturowo C- społecznej i gospodarczej. Jeśli kogoś nie stać dzisiaj na szerszy ogląd otaczającej nas rzeczywistości oraz zrozumienie zachodzących w niej zjawisk, to jego opinii nie można traktować poważnie. Obecne montowanie niemieckich tablic, które wprowadzają niepokój, skłócają społeczność i zatruwają lokalną atmosferę, stanowi zabieg kompletnie pozbawionym sensu.

CO TY BREDZISZ KTO NAPADAL NA ZIEMIE SLASKIE DUUUUZO PRZED CHTEM POLSKI KTO ZMIESZKIWAL SLASK GERMANOWIE ALE CWOKU NIE MYL GERMANSKICH LUDOW Z NIEMCANI a wogule zanim cos polaczki powiecie o SLASKU to polecam historie ALE NIE polska BO JEST FALSZYWA

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 13:05, Ob. Serwator napisał:

Obserwuję od dawna komentarze na forach internetowych i zauważyłem na nich kilka prawidłowości :1. skala ilorazu inteligencji komentujących rzadko przekracza 115;2. większość tzw. "stałych" komentatorów cierpi na dysortografię.Informuję, że w literaturze wymienia się kilka kategorii czynników, które mogą ją powodować.H. Spionek(1973) i M. Bogdanowicz(1990) zaliczają do nich :- minimalne uszkodzenia centralnego układu nerwowego z okresu ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu czy też uszkodzenia nabyte we wczesnym dzieciństwie,- dziedziczność,- opóźnienia w dojrzewaniu centralnego układu nerwowego, w tym funkcji, które uczestniczą w nauce czytania i pisania,- zaburzenia hormonalne w okresie rozwoju płodowego.3. Agresja na forum osób przyjmujących żeńskie nicki (np. Samanta Blumstein) nasila się w okresie pełni księżyca. Przyjmuję, że w 90% są to faktycznie kobiety.4. Największą agresją nacechowane są komentarze osób o ilorazie IQ poniżej 75 (np. Eurofighter)

Lichy z ciebie "Alchemiker", Lachkrampf! zas gupi Losiol uzywo jakyjs Formy o ktoryj niymo zodnego Pojyncia, tyn swoj IQ to sie mozes wrazic kajs, bzw. niepowtorzej jak wszyscy inksi podobni do ciebie czegos dla wos niepojyntnego. 

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 10:49, Pasjonat Histori napisał:

Proponuje powiesić nazwy miejscowości jeszcze po Czesku i Austriacku gdyż nasze ziemie swego czasu były nie tylko Polskimi,Pruskimi czy też Niemieckimi :P

 

Z tym to już do Burmistrza Chrząstowic proszę, gdyż on najlepiej jak widać zna Historię naszego regionu :P

Wejs ty sie tyn swoj gupi Jynzyk przigrys bo som niewiys co godos, Cymbole i tak samo ci inksi tacy jak ty! HRRdN (niebyda podowol pisanyj pelnyj nazwy bo jest uwozano za Spam, bo komus sie Prowda niepodobo!!!), co to jest Czechy, Austria abo co, wy gupiy Woliki!

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 10:46, MM napisał:

Bzdury. Niemcy najwięcej zarabiają. "Dają" 1 EUR my do tego dopłacamy kolejne i 2 EUR wraca do nich. I jeszcze brednie jacy to są dla nas dobrzy. Tablice na dworcach nie mają żadnego uzasadnienia. Co najwyżej nazwy miejscowości. Dostali palec, odgryzają rękę. Nie ma to nic wspólnego z dobrosąsiedztwem.

Ale naturalnie, ze my Landwirte momy wiynksze Subventionen jak Poloki. Co wy bysta wielce chcieli i tak dos idzie w ta Polska. Zaznaczom, ze w Polsce tys mom Subventionen z tego Tytulu, ze na Slonsku tys mom Landwirtschaft.

"Dac Palec i odgrys Ranka"?! To co wy zesta nom zniszczyli Chadziaje musita naprawic i nieburzta sie terozki wielce!

G
Gość
W dniu 20.12.2015 o 19:19, Barbara napisał:

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

 

Historycznie, Śląsk jest bezdyskusyjnie Ziemią Piastów, natomiast we współczesnej Europie, stanowi zaledwie skromną czastkę europejskiej wspólnoty kulturowo - społecznej i gospodarczej. Jeśli kogoś nie stać dzisiaj na szerszy ogląd otaczającej nas rzeczywistości oraz zrozumienie zachodzących w niej zjawisk, to jego opinii nie można traktować poważnie. Obecne montowanie niemieckich tablic, które wprowadzają niepokój, skłócają społeczność i zatruwają lokalną atmosferę, stanowi zabieg kompletnie pozbawionym sensu.

p
piast kolodziej
W dniu 20.12.2015 o 19:19, Barbara napisał:

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

 

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

Czy Piastowie to Polacy  ??? :(

p
piast kolodziej
W dniu 20.12.2015 o 19:19, Barbara napisał:

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

 

To jest ziemia Piastów. Precz z tymi nazwami niemieckimi!  Tu w każdym kościele w Opolu są krypty z grobami Piastów lub pamiątki po nich.

Czy Piastowie to Polacy  ??? :(

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3