Dyplom i co dalej?

Witold Chojnacki
W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji po dyplomie można studiować m.in. zarządzanie w służbie zdrowia.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji po dyplomie można studiować m.in. zarządzanie w służbie zdrowia. Witold Chojnacki
Osoby z tytułem magistra i licencjata mogą zdobyć dodatkowe kwalifikacje na studiach podyplomowych. Warto poświęcić im czas.

Uczelnie wyższe mają całą gamę kierunków podyplomowych, jest więc w czym wybierać. - Proponujemy między innymi studia dla przyszłych audytorów energetycznych - mówi Jerzy Jantos, prorektor Politechniki Opolskiej. - To zawód z przyszłością, bo przecież obiekty budowlane muszą spełniać określone kryteria, jeżeli chodzi o energooszczędność, a każdy z budynków potrzebuje potwierdzający to certyfikat. Do ich wystawiania potrzebne są uprawnienia, które można zdobyć właśnie na tych studiach.

Zazwyczaj oferta studiów podyplomowych przygotowywana jest w związku z zapotrzebowaniem rynku pracy. - Od dyrektora szkoły lub innej osoby zarządzającej oświatą wymaga się już nie tylko wiedzy pedagogicznej, ale także umiejętności menedżerskich - mówi Józef Kaczmarek, kanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Podobnie jest w służbie zdrowia. Dlatego prowadzimy na studiach podyplomowych m.in. kierunki zarządzanie w służbie zdrowia i zarządzanie w placówkach oświatowych. Rynek potrzebuje także specjalistów z zarządzania kryzysowego. - Można powiedzieć, że to nie tylko potrzeba rynku - mówi Kaczmarek. - Wystarczy popatrzeć choćby na ostatnią powódź, widać, jak bardzo polskie gminy potrzebują takich specjalistów.

Logistyka w zarządzaniu jest w ofercie Szkoły Wyższej im. Jańskiego. To studia dla osób chcących w przyszłości organizować procesy związane z zakupem lub sprzedażą produktów konsumpcyjnych i przemysłowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy. W firmach zatrudniających powyżej 100 pracowników specjalista z tej branży musi być na etacie.

- Zawsze mamy chętnych - mówi Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza ds. PR w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. - Popularny jest również kierunek pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Studia podyplomowe wybierają najczęściej osoby, które pracują w danej branży i chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Pedagodzy decydują się na przykład na studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki, pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej z językiem angielskim czy logopedię szkolną. - Dzięki temu nauczyciele się dokształcają i mają większe możliwości w zawodzie - mówi Anna Dworzycka z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.

Uprawnienia, jakie dają studia podyplomowe, kuszą także osoby po ukończeniu studiów ekonomicznych. - Mamy do zaoferowania ponad 50 kierunków - mówi Wojciech Sokolnicki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Nieustanie popularna jest rachunkowość, która daje uprawnienia do bycia samodzielnym księgowym. Bardzo ciekawe i przydatne są studia podyplomowe związane z funduszami europejskimi. Jest to związane z zapotrzebowaniem rynku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska