Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. odwołana. Nowy dekret biskupa opolskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja odwołał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. wprowadzoną w marcu 2020 roku.
Bp Andrzej Czaja odwołał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. wprowadzoną w marcu 2020 roku. Krzysztof Ogiolda
Nowy dekret biskupa opolskiego obowiązuje od 13 czerwca 2021 roku do odwołania. Znosi on dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy św., która obowiązywała od marca 2020 roku i była związana z pandemią koronawirusa.

Zasady dotyczące obiektów kultu religijnego i ich otoczenia

W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego może być zajęte 50 procent, a od 26 czerwca 75 procent dostępnych miejsc siedzących i stojących, z zastrzeżeniem, że do tych limitów nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw SARS-CoV-2.

Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych. W związku z powyższym biskup opolski przedłuża ogólne zezwolenie na celebrację Eucharystii na zewnątrz kaplic i kościołów, jednakże w ich obrębie.

Zobowiązuję przy tym wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Sprawowanie liturgii i uczestnictwo w niej

- Odwołuję w całości dyspensę ogólną od uczestnictwa we mszy św. niedzielnej i świątecznej Andrzej Czaja. - Zezwalam na organizowanie procesji w obowiązującym reżimie sanitarnym. W kościołach parafialnych zalecam częste wystawianie Najświętszego Sakramentu i odprawianie adoracji przy Nim z odśpiewaniem suplikacji. Zachęcam do ograniczenia transmisji mszy świętych i nabożeństw. Równocześnie przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu.

Rozdzielanie Komunii Świętej

W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos. Wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuje się do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.

Troska o chorych

Z uwagi na okoliczność, że spora liczba wiernych została zaszczepiona lub przechorowała COVID-19, należy odwiedzać chorych w ich domach wg zwykłego porządku. Przywracam w tym zakresie posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Nawiedzając domy chorych, posługujący mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej - czytamy w dekrecie. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach, zajmujących się leczeniem tej choroby.

Inne kwestie duszpasterskie

Rekolekcje, misje, pielgrzymki czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, należy odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym. Zachęcam do organizowania zjazdów kursowych i innych spotkań kapłańskich. Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska