Ireneusz Przywara jest znaną postacią w świecie bokserskim. Pod jego okiem szkoliło się wielu wspaniałych pięściarzy, m.in. Tomasz Adamek, czy Damian Jonak. To zaowocowało objęciem w 2019 roku stanowiska trenera reprezentacji Polski seniorów.
Jak wspomina trener, już same przygotowania do turnieju olimpijskiego były zdominowane przez pandemię koronawirusa. Turniej kwalifikacyjny w Londynie w marcu 2020 r. został przerwany, a bokserzy odesłani do swoich krajów. Polaków po powrocie do domu czekała 14-dniowa kwarantanna. Damianowi Durkaczowi do awansu na Igrzyska Olimpijskie brakowało tylko jednego zwycięstwa. Ostatecznie zdobył awans na turniej w Tokio zaledwie półtorej miesiąca przed jego rozpoczęciem.
Na Igrzyskach nasi bokserzy nie odnieśli żadnych sukcesów.
- Turniej stał pod znakiem pandemii. W wiosce olimpijskiej były ogromne obostrzenia, nie mogliśmy wychodzić poza jej teren. Na treningi byliśmy zawożeni przez organizatorów. Chociaż Damian przegrał swoja walkę i odpadł z turnieju, wspomnienia z pobytu na Igrzyskach Olimpijskich zostaną nam do końca życia – opowiada Ireneusz Przywara, który od 1992 trenuje kolejne pokolenia bokserów.
Dziś legendarny trener jest szkoleniowcem w sekcji bokserskiej Chemika Kędzierzyn-Koźle. Jak tłumaczy, od dłuższego czasu trwała współpraca między Concordią Knurów, a klubem z Kędzierzyna-Koźla. Zawodnicy z województwa śląskiego kilkukrotnie odwiedzali sąsiadów na wspólnych treningach.
Jednym z nich jest Dominik Przywara, wnuk Ireneusza, który obecnie na arenie bokserskiej reprezentuje barwy klubu z Kędzierzyna-Koźla. Dziadek młodego zawodnika widzi w nim duży talent. Jak zapewnia, całe otoczenie będzie pomagać Dominikowi w podwyższaniu swojego poziomu sportowego. 14 listopada znokautował rywala na gali w Bytomiu. Walkę obserwował między innymi Marian Kasprzyk, mistrz olimpijski z 1964 roku.
Piotr Niewadzisz, prezes Chemika, liczy, że sprowadzenie tak znanych nazwisk pozwoli zarazić młodzież pasją do sportu.
- Sport obecnie przegrywa z siedzącym trybem życia. Widać to szczególnie w mniejszych miejscowościach. Chcemy zachęcić mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, żeby zaczęli dbać o swoje zdrowie. Na treningi przychodzą osoby w każdym wieku, jest to doskonała możliwość rekreacji i ochrony przed kontuzjami. – tłumaczy.
Naukowcy potwierdzają te słowa. W 2019 r. WHO przebadała 1,6 mln dzieci w wieku 11-17 lat. 80% z nich prowadzi siedzący tryb życia. A warto dodać, że badania te zostały przeprowadzone przed epidemią koronawirusa, która jeszcze mocniej usadziła młodzież w domu. Jak pisali w raporcie przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, korzyści zdrowotne z aktywnego trybu życia wśród młodzieży są olbrzymie. Poprawia się wydolność krążeniowo-ruchowa, metabolizm, wzmacniają kości.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Burze szaleją nad Kalifornią. Wielu rejonom zagrażają powodzie
- „Nie mogą dalej iść tą drogą”. Joe Biden o izraelskiej reformie sądownictwa
- Sztuczna inteligencja mogłaby zastąpić 300 mln pracowników. Co da nam w zamian?
- „Haniebna” decyzja MKOl. Dwukrotny mistrz olimpijski apeluje o solidarność z Ukrainą
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót