Działacze solidarnościowego podziemia otrzymali odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zbigniew Bereszyński Jerzy Golczuk (z różami) honorowe odznaczenia odebrali  w Teatrze im. Jana Kochanowskiego z rąk władz samorządowych. Wojciech Podhajecki nie mógł być na uroczystości.
Zbigniew Bereszyński Jerzy Golczuk (z różami) honorowe odznaczenia odebrali w Teatrze im. Jana Kochanowskiego z rąk władz samorządowych. Wojciech Podhajecki nie mógł być na uroczystości. Sławomir Draguła
Bohaterowie stanu wojennego i walki z komunizmem zostali uhonorowani.

- Choć dzisiejszy dzień powinien być dla mnie radosny, to nie napawa mnie jednak optymizmem - mówił dziś Zbigniew Bereszyński, legenda opolskiej „Solidarności”, jeden z uhonorowanych odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. - Po raz pierwszy od lat nie ma tu przedstawicieli władz państwowych, a rocznica stanu wojennego świętowana jest osobno. A Jan Paweł II mówił: Solidarność to znaczy jeden i drugi, nigdy jeden przeciw drugiemu. Niestety teraz liczy się tylko to, kto z jakiej jest partii...

Zbigniew Bereszyński w latach 80. był m.in. działaczem NZS-u i redaktorem prasy związkowej NSZZ „S”, internowany w stanie wojennym. Angażował się też w konspiracyjną działalność wydawniczo-kolportażową, współpracował z Solidarnością Walczącą, publicysta polityczny, badacz historii politycznej Śląska Opolskiego.

Dziś w Teatrze im. Jana Kochanowskiego władze województwa odznaczyły też dwóch innych działaczy antykomunistycznego podziemia lat 80.:

Jerzego Golczuka, m.in. działacza grupy konspiracyjnej Wolność i Niepodległość, wydawcę i kolportera ulotek i wydawnictw podziemnych, związanego z ruchem Wolność i Pokój oraz z Solidarnością Walczącą, wielokrotnie zatrzymywanego przez SB oraz Wojciecha Podhajeckiego (z powodów rodzinnych nie był na gali), który w latach 80. m.in. uczestniczył w działalności wydawniczo-kolportażowej w Nysie, a w 1989 w odtwarzaniu struktur NZS w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu.

Stając na czele organizacji uczestniczył w przygotowywaniu kampanii wyborczej w 1989 jako członek Opolskiego Komitetu Obywatelskiego. Wszyscy są odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności.

- Ta uroczystość jest po to, by nisko się wam pokłonić i podziękować za wolną Polskę, za to, że w czasach kiedy odwaga miała wysoką cenę, walczyliście o niepodległość - powiedział Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego.

Zobacz INFO Z POLSKI [14.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska