Działalność edukacyjna cementowni Odra w Opolu. Placówka współpracuje z opolskimi uczelniami

Cementownia Odra
Cementownia Odra S.A. położona jest w samym sercu stolicy województwa opolskiego. Od rynku głównego miasta Opola dzieli nas zaledwie 1 km, co ze względu na charakter działalności jest sytuacją rzadko spotykaną.

Dzięki nowoczesnemu parkowi technologicznemu oraz wykwalifikowanej załodze możliwe jest prowadzenie produkcji w harmonii z lokalną społecznością. Produkcja klinkieru portlandzkiego oraz cementu przebiega na poziomie światowych standardów technologicznych zgodnie z wdrożonym i certyfikowanym Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP oraz standardami określonymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1221/2009 EMAS. Swoje wyroby produkujemy w oparciu o własne i unikatowe złoże surowca, które w przekroju geologicznym posiada kompletny zestaw surowcowy potrzebny do produkcji klinkieru.

Dobrze rozbudowana infrastruktura, korzystne położenie komunikacyjne w pobliżu obwodnicy miasta i autostrady A4 oraz własna bocznica kolejowa stwarzają szerokie możliwości transportu cementu do różnych regionów kraju i za granicę, a oferowane wyroby od wielu lat sprzedawane są na wspólnotowym rynku Unii Europejskiej. Celem działalności zakładu jest produkcja cementu, jako wyrobu gotowego, jednak najistotniejszym procesem jest wypał klinkieru portlandzkiego będącego podstawowym składnikiem każdego cementu. Cementownia korzysta z wapieni i margli kredowych wydobywanych we własnej kopalni odkrywkowej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie zakładu.

Jako jedyni posiadamy tzw. złoże zupełne, nie wymagające stosowania dodatków korygujących innych niż dodatki żelazonośne, z uwagi na możliwość uzyskiwania materiału o żądanym składzie mineralnym. Proces wypału klinkieru przebiega w temperaturze około 1 450⁰C. Paliwem technologicznym stosowanym do opalania pieca obrotowego jest pył węgla kamiennego. Klinkier wraz z dodatkami takimi jak żużle wielkopiecowe, popioły lotne czy rea-gipsy, poddawany jest przemiałowi w młynach kulowych, w efekcie czego powstaje produkt końcowy jakim jest cement. Wysoka temperatura procesu wypału klinkieru pozwala stosować paliwa zastępcze wytworzone z odpadów innych niż niebezpieczne. Dodatkową korzyścią dla środowiska ze współspalania odpadów w piecach cementowych jest zmniejszenie balastu deponowanych na składowiskach odpadów oraz ograniczenie zużycia naturalnego paliwa kopalnego, jakim jest węgiel kamienny.

Cementownia ODRA od wielu lat włącza się w działania edukacyjne opolskiego regionu czego dowodem jest stała współpraca m.in. z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Opolskim oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. W ramach tej współpracy udostępniamy swój sprzęt pomiarowo - badawczy do celów badań naukowych. Na rzeczywistych obiektach technologicznych instalowany jest uczelniany sprzęt badawczy służący do prac naukowych, będących kontynuacją badań laboratoryjnych. Wyniki badań i uzyskana wiedza podczas pracy na wielkoskalowych obiektach weryfikuje założenia teoretyczne.

Na podstawie tych unikalnych badań powstają ciekawe prace magisterskie i rozprawy doktorskie. Ponadto organizujemy staże i praktyki dla studentów wyższych uczelni z naszego województwa, a za osiągnięcia naukowe nagradzamy stypendiami. Jako pierwsi spośród prywatnych podmiotów gospodarczych zostaliśmy darczyńcami na rzecz utworzenia Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego, przeznaczając na ten cel 100 tysięcy złotych. Na tym jednak nie poprzestajemy.

Współpracując z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu realizujemy projekty m.in. przy tworzeniu Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych, Chorobach Sercowo- Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa, jako ośrodka dla innowacyjnych, nowoczesnych technologii, stanowiącego wspólną przestrzeń badawczą z innymi jednostkami naukowo-badawczymi oraz otoczeniem gospodarczym, zarówno na poziomie regionalnym jak i ponadregionalnym. W ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie prowadzone są takie projekty jak: praktyki studenckie, pilotażowy Program Praktyk w ramach Funduszu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój (sześciu studentów, trzech zakładowych opiekunów), coroczne stypendia dla najlepszych studentów od 2017r. wykłady dla studentów, organizowane przez Kadrę Zarządzającą Cementowni „ODRA”S.A.

Jako Partner Edukacji Zawodowej systematycznie współpracujemy ze szkołami wspierając szkolnictwo zawodowe w Opolu. Już od ponad 20 lat w ramach współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu organizujemy praktyki w zawodzie technik logistyk oraz technik analityk. Przyjmujemy również uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" na praktyki zawodowe – technik ekonomista i technik logistyk. W ramach działań na rzecz szkolnictwa organizujemy również prelekcje, warsztaty oraz wycieczki dydaktyczne z zakresu produkcji cementu, ochrony środowiska oraz pracy zakładowego laboratorium.

Ważnym elementem dydaktycznym jest nieczynne wyrobisko pogórnicze ODRA I, stanowiące 17 hektarowy obszar przyrodniczy. Oferuje on niezwykle ciekawą ścieżkę dydaktyczną, która ukazuje wybitne walory przyrodnicze i geologiczne tego terenu. Wyrobisko położone jest w prawobrzeżnej części miasta Opola, pomiędzy ulicami Budowlanych i Luboszycką. Na trasie półkilometrowej ścieżki umieszczone są tablice informacyjne, opracowane we współpracy z Katedrą Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego. Tablice tworzą niepowtarzalne ilustracje, barwne fotografie oraz ciekawe opisy.

Udając się do miejsca widokowego można zobaczyć profil geologiczny złoża. Na obszarze pasa ochronnego w koronie wyrobiska oraz wzdłuż pochylni na ścieżce dydaktycznej rośnie około 1500 drzew i krzewów. Rośliny te stanowią naturalną barierę odgradzającą część przyrodniczą od strefy miejskiej. Spacerując ścieżką trudno uwierzyć, że znajduje się ona w centrum miasta w dodatku na terenie pogórniczym. Bliskość przyrody i niepowtarzalny urok tego miejsca sprawia, że można na chwilę odetchnąć od miejskiego zgiełku. Utworzony obszar pokazuje jak bezkonfliktowo można łączyć działalność przemysłową z walorami przyrodniczymi.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie