Działka musi być uzbrojona

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Teren uzbrojony posiada przyłącza prądu, gazu, wody i przyłącze kanalizacyjne.
Teren uzbrojony posiada przyłącza prądu, gazu, wody i przyłącze kanalizacyjne. sxc.hu
Przed kupnem terenu pod budowę domu sprawdźmy, czy podłączone są do niego wszystkie potrzebne nam media. Jeśli ich nie ma, dowiedzmy się, czy sieci przebiegają w pobliżu i jakie są warunki ich podłączenia.

Woda i energia elektryczna to te media, bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia. Niektórzy chcieliby mieć również w domu gaz ziemny oraz kanalizację. Oczywiście z działki musi być też dogodny dostęp do drogi. Dlatego przed wyborem terenu pod inwestycję warto się zainteresować, czy i jak jest uzbrojony.

- Jeśli zamierzamy dom ogrzewać gazem ziemnym, to szukamy działki z takim przyłączem lub leżącą w pobliżu sieci, by wykonanie przyłącza nie było zbyt drogie - tłumaczy architekt Marcelina Pawełczyk. - Jeśli nie będziemy chcieli zamawiać beczkowozu do wywozu ścieków, musimy rozglądnąć się za działką gdzie jest sieć kanalizacyjna.

Generalnie działki dzielimy na te uzbrojone i nieuzbrojone. Uzbrojona posiada przyłącze prądu, gazu, wodociągu oraz ewentualnie przyłącze kanalizacyjne. Natomiast działka nieuzbrojona nie posiada stosownych umów, ale może znajdować się w obrębie i bliskości mediów. Oczywiście oba rodzaje terenów różnią się od siebie ceną. Uzbrojone, ze zrozumiałych powodów, są najczęściej droższe. W związku z tym inwestor, kupując teren pod budowę, powinien wziąć to pod uwagę.

- Owszem, można relatywnie tanio kupić teren nieuzbrojony, ale sam proces dozbrajania może przebiegać nawet latami i być drogi - mówi Marcelina Pawełczyk. - Informacje o tym, czy interesująca nas działka jest uzbrojona, można znaleźć w urzędzie kartografii i geodezji.
Kwestia podłączenia prądu jest uregulowana przez prawo energetyczne. Na podstawie umowy z zarządcą energii inwestor wpłaca ustaloną przez ministra opłatę przyłączeniową, w zamian za którą zakład ma wykonać przyłącze do granicy działki zakończone skrzynką ZK, od której inwestor samodzielnie wykonuje przyłącze do budynku, czyli wewnętrzną linię zasilającą.

- Procedura w przypadku podłączania gazu i kanalizacji przebiega podobnie - mówi Marcelina Pawełczyk.
Natomiast do wniosku o wydanie warunków wodociągowo-kanalizacyjnych trzeba podłączyć dwa egzemplarze mapy zasadniczej i wypełnić wniosek, w którym określone będą takie informacje jak: zużycie wody, liczba mieszkańców, pobory wody (wanna, ubikacja, natryski).

Projekty przyłączy zewnętrznych muszą być uzgodnione w tak zwanym ZUD-zie, czyli zespole uzgadniania dokumentacji, który działa w starostwie powiatowym.

Uwaga! Doprowadzanie mediów na działkę może być wykonywane jedynie przez osoby posiadające uprawnienia w tej materii, a wszystkie prace podłączeniowe są pod kontrolą dostawców mediów. Do nich trafia też sprawozdanie z prac, oni również dokonują odbiorów.

- Po doprowadzeniu i wykonaniu przyłączy media powinny zostać naniesione na mapę, czyli należy wykonać tzw. geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Jest to warunkiem oddania budynku do użytku - mówi Marcelina Pawełczyk. - Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego na podstawie takiej mapy stwierdza, że działka została wyposażona w wodę, prąd, odprowadzenie ścieków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska