Działkowa altana też może być gustownie urządzona

Fot. Archiwum prywatne
Justyna Barkowska
Justyna Barkowska Fot. Archiwum prywatne
Rozmowa z Justyną Barkowską, projektantką wnętrz z Opola, która przekonuje, że nawet w działkowej altanie można stworzyć atrakcyjne miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Na lato jak na cały rok

Na lato jak na cały rok

Zanim zaczniesz marzyć o letnim domu, najpierw zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym zamierzasz go zbudować.

Piotr Walach, naczelnik wydziału architektury i budownictwa Starostwa Powiatowego w Nysie:
- Jeśli dla danego terenu jest opracowany plan zagospodarowania przestrzennego, projektant letniego domu musi się z nim zapoznać, ponieważ tam znajdzie wszystkie warunki, których powinien dotrzymać przy projektowaniu (kształt dachu, kąt jego nachylenia, wysokość, układ w stosunku do dróg). Jeśli planu nie ma, należy zwrócić się o warunki do odpowiedniego wydziału w urzędzie miasta lub gminy.
Dokumentacja dla letniego domu powinna być wykonana przez uprawnionego projektanta i zawierać m.in. projekt z uwzględnieniem części architektonicznej, konstrukcyjnej i instalacyjnej. Do projektu należy dołączyć warunki przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej i energetycznej, które określą odpowiedzialne za to instytucje na danym terenie. W domach letnich nie musi być projektu instalacji c.o.
Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania gruntem, na którym ma stanąć dom letni.
W gminie Nysa na otrzymanie pozwolenia na budowę czeka się kilka tygodni. Pod warunkiem, że dokumentacja jest przygotowana prawidłowo i nie trzeba wnosić do niej żadnych poprawek.

- W naszych warunkach letni dom to najczęściej odziedziczony śląski "jamnik" lub domek na działce. Jakie są sposoby na to, by niewielkim kosztem upiększyć te miejsca?
- Przede wszystkim odmalować, i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Takie miejsca nie wymagają angażowania profesjonalistów. Możemy to zrobić samodzielnie, a wszelkie niedociągnięcia należy uznać w tego typu letniskach za stylowe.

- Jak dobrać kolorystykę ścian?
- Są trzy trendy, z których należy wybrać jeden i konsekwentnie się go trzymać. Pierwszy to połączenie bieli, niebieskiego i turkusu. W połączeniu z zielenią kojarzy nam się z wodą i niebem. Drugi to nurt ekologiczny: gama brązów, beży, szarości, które kojarzą się z barwami ziemi i kamieni. Trzeci to zestawienie czerwieni, żółci i zieleni, kolorów owoców i kwiatów.

- Co zrobić ze starymi, odziedziczonymi meblami?
- Starannie je obejrzeć. Zachować te, które są w niezłym stanie i zostały zrobione z litego drewna lub metalu. Pozostałych należy się pozbyć, bo szkoda czasu i pieniędzy na ich odnawianie.

- Czy odnawiamy je tak, by możliwie najbardziej przypominały swoją młodość?
- Nie, możemy je pomalować akrylową farbą do drewna na kolor, który mieści się w wybranym przez nas jednym z trzech trendów. Farbami stworzymy zupełnie nowy wizerunek mebli. A kiedy już otrzymają one nowy kolor, możemy - przy pomocy szablonów - ozdobić je barwnymi wzorami - kwiatami, szlaczkami, owocami. Można też nakleić na drzwiczki komody czy kuchennego kredensu wzory wycięte z tapety i utrwalić je lakierem. Przywracanie urody starym sprzętom daje dużo satysfakcji i należy to zajęcie traktować jako jeden z elementów wakacyjnego relaksu. Po prostu bawmy się tym!

- Zupełnie inny stosunek do letniego lokum mają działkowicze. Chcieliby poprawić urodę swego domku, ale boją się wandali...
- Rozumiem to i dlatego mam i dla działkowiczów dobre i bezinwestycyjne sposoby na poprawę komfortu wypoczynku. Otóż na działce ludzie spędzają czas przede wszystkim na zewnątrz domku i dlatego zaczynamy od starannego pomalowania ścian zewnętrznych, barierek i okienek. Kolor w tym przypadku może być dowolny. Odnowiony domek wpisany w zieleń, ozdobiony roślinami sprawi, że miło się będzie przy nim relaksować.

- Wchodząc do wnętrza, lepiej zamknąć oczy?
- Jeśli mamy tam zobaczyć stare wersalki z widocznymi sprężynami i regały z drzwiczkami, które trzymają się na słowo honoru - to tak. Uważam, że nie ma żadnego usprawiedliwienia do trzymania w domku przedmiotów bardzo zniszczonych. Warto jednak zadbać o wystrój domku, nie wydając wielkich pieniędzy i nie wkładając dużego wysiłku. Nawet jak ktoś zniszczy, można będzie wszystko odtworzyć.

- Dzięki magicznym sztuczkom?
- Nie, przy pomocy tkanin. Wystarczy kupić tanią bawełnę w Ikei, poszukać przecenionych zasłon w Jysku lub kap za grosze w lumpeksie. Te tkaniny wieszamy w okienkach, przykrywamy nimi wersalki, szyjemy z nich pokrowce na stare krzesła i poszewki na poduszki, używamy jako obrusów. Gustownie dobrane zmienią wnętrze domku nie do poznania.

- Jakie drobne elementy wystroju tworzą wakacyjny klimat?
- Kwiaty w wielkich donicach przed domem, lampiony, świece, lampki solarne pomogą poczuć się w innym świecie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska