Dzieci nadal mogą uczyć się na odległość. Prawnik odpowiada na wątpliwości rodziców

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Luisella Planeta Leoni from Pixabay
Czytelniczka: Od 25 maja mają być prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Sporo się mówi o zagrożeniu związanym z koronawirusem, dlatego boję się posłać dziecko do szkoły. Liczyłam, że wróci dopiero od września. Czy moje dziecko musi uczestniczyć w stacjonarnych zajęciach? Odpowiada mec. Anna Krenc

Nie, placówki nadal mają obowiązek realizowania podstawy programowej i to zarówno dla uczniów, których rodzice czy opiekunowie zdecydują się na posłanie swoich dzieci do szkół, jak i dla uczniów pozostających w domach.

Stworzenie możliwości uczestnictwa w zajęciach opiekuńczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej było wyjściem naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy chcieli (lub wręcz musieli) wrócić do pracy. To dyrektor szkoły powinien określi szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, które będą przebywać w szkole. Forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje.

Co do zasady zajęcia, wynikające z realizacji podstawy programowej w klasach 1-3 szkoły podstawowej, powinni prowadzić nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast za zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będą odpowiadali wychowawcy świetlic szkolnych oraz - w miarę możliwości - inni nauczyciele wskazani przez dyrektora danej placówki.

Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, powinien zdecydować o podziale uczniów do poszczególnych grup, a także ustalić, którzy nauczyciele będą prowadzili zajęcia. Liczba godzin przeznaczonych na zajęcia dydaktyczne w szkole, w formule stacjonarnej, powinna być uzależniona od liczby dzieci, które w tych zajęciach fizycznie będą uczestniczyły.

Nauczyciel, w ramach swoich obowiązków, może prowadzić zajęcia odbywające się w placówce, a także nadal przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. Decyzja o tym, czy posłać dziecko do szkoły, czy korzystać z edukacji na odległość należy więc do rodziców lub opiekunów ucznia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska