Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

Materiał informacyjny PKN ORLEN
W poniedziałek, 26 września, na hali Torwar w Warszawie odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne Programu SKS. Pod okiem instruktorów i sportowców dzieci ze stołecznych szkół, mogły spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. Na wydarzeniu ogłoszono również współpracę z WHO, która ma się opierać na organizacji darmowych zajęć dodatkowych w obrębie sportu i na włączeniu ukraińskich dzieci do inicjatywy SKS, w celu łatwiejszej integracji z polskimi rówieśnikami.

Od początku pandemii aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w wieku szkolnym znacząco spadła, co potwierdzają zarówno badania WHO, jak i Instytutu Sportu. Analizy jasno pokazują negatywne tendencje wśród najmłodszych począwszy od braku aktywności fizycznej i skończywszy na niezdrowym żywieniu. Celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest zadbanie o nasze małe pociechy i jest to największe narzędzie aktywizacyjne w Polsce. Jego skala i zasięg terytorialny pozwalają efektywnie oddziaływać na najmłodszych, którzy uczestnicząc w programie, osiągają lepsze wyniki sprawnościowe niż rówieśnicy, co potwierdzono stosownymi badaniami.

Takie programy jak SKS są niezwykle ważne dla młodzieży, bo przede wszystkim namawiają do aktywności fizycznej, której jest naprawdę coraz mniej wśród nich. Obserwujemy obniżkę sprawności fizycznej u dzieci i takie programy uważam, że są jak najbardziej potrzebne - powiedziała nam mistrzyni świata w wioślarstwie Agnieszka Renc.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

Oprócz zachęcania dzieci do aktywności, Program Szkolny Klub Sportowy daje im również możliwości treningu z najlepszymi. W poniedziałek, 26 września, na warszawskim Torwarze młodzież ćwiczyła pod okiem trzech utytułowanych sportsmenek: wioślarek Agnieszki Renc oraz Katarzyny Zillman i lekkoatletki Sofii Enaoui. Cała trójka wie o czym mówi, bo łącznie może pochwalić się 13 medalami mistrzostw świata i Europy, a Zillman "dodatkowo" srebrem olimpijskim z Tokio.

Jako uczennica uczęszczałam do podstawówki na Konwiktorskiej, gdzie też uczył się Mateusz Kusznierewicz. Pamiętam, że w wakacje oglądałam, jak płynie i zdobywa złoty medal olimpijski, a później przyszedł z nim do szkoły. To było coś niesamowitego zobaczyć złoty medal i pamiętam to do dzisiaj. Wtedy powiedziałam sobie, że na igrzyska też pojadę. To się niestety nie udało, ale zostałam za to mistrzynią świata - dodaje Renc.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

Na Torwarze młodzież mogła wybrać zajęcia, w których chciała wziąć udział - piłkę nożną, koszykówkę jak również wioślarstwo.

SKS to też dodatkowa odskocznia od tzw. życia szkolnego. Przez nadmiar obowiązków dzieci często zaniedbują sport, a te zajęcia je zachęcają do jego uprawiania - powiedziała nam Sofia Ennaoui.

Ja już mam 27 lat, więc za moich czasów szkolnych inaczej to wyglądało. Teraz jest o wiele więcej zajęć interaktywnych, a technika poszła bardzo mocno do przodu. Dzieciaki w tych czasach mogą zawsze znaleźć coś dla siebie. SKS-y zachęcają do wyjścia z domu i odejścia od laptopa - dodaje Ennaoui.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

WHO zaleca średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej. Ćwiczenia aerobowe o dużej intensywności, a także te wzmacniające mięśnie i kości, dzieci i młodzież powinny wykonywać co najmniej 3 dni w tygodniu. Realizacja tych wytycznych jest prostym środkiem do poprawy zdrowia społeczeństwa. Regularna aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom, które są przyczyną prawie trzech czwartych zgonów na całym świecie. Aktywność fizyczna może również łagodzić objawy depresji i lęku oraz poprawiać procesy myślenia, uczenia się, a także ogólne samopoczucie.

W akcję „Bądź aktywny, bądź zdrowy!” zaangażowani są znani sportowcy i influencerzy, którzy docierają do dzieci i młodzieży nowoczesnymi kanałami komunikacji, takimi jak Facebook, Instagram czy TikTok. Influencerzy i osoby medialne są obecnie postrzegani przez najmłodszych, jako autorytety. Przekaz promujący aktywność i zdrowy tryb życia generowany przez znane i cenione osoby nie tylko podnosi zasięg komunikacyjny, ale i sprawia też, że najmłodsi chcąc identyfikować się ze swoimi idolami, więcej się ruszają i nabierają prozdrowotnych nawyków.

Cele Programu Szkolny Klub Sportowy

Podstawowym celem Programu Szkolny Klub Sportowy jest spopularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach Programu realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność. Sport jest ważną inwestycją w zdrowie społeczeństwa.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

Wiem, jak bardzo jest to istotne, żeby zobaczyć na własne oczy sportowców, szczególnie w młodym wieku. Kiedyś było mi dane spotkać panią Irenę Szewińską i pana Jacka Wszołę. Po tym miałam bardzo dużą motywację oraz chęci do działania. Myślę, że takie spotkania są niezwykle cenne dla dzieci, bo wiem, że były dla mnie - powiedziała Dyrektor Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego i wielokrotna medalistka MŚ i ME w wieloboju dr. Urszula Włodarczyk.

Od początku roku w Programie Szkolny Klub Sportowy bierze udział 241 000 dzieci, 11 825 nauczycieli, 8 016 szkół i aż 87 proc. wszystkich gmin i 100 proc. wszystkich powiatów.

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

W ramach realizacji Programu SKS, od 2017 roku, każdej wiosny i jesieni zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wszystkie wyniki testów sprawnościowych uczestników Programu SKS umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów.

Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej

W obecnej edycji Programu SKS prowadzony będzie projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców w zakresie ich rozwoju sportowego i rekomendowanie im dyscyplin sportowych zgodnych z ich potencjałem.
Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Nie sztuką jest wspierać sportowca, który jest sławny, utytułowany i po prostu nalepia mu się swoje logo. Działania PKN ORLEN umożliwiają dzieciom, które chcą uprawiać sport, dostęp do niego. Nie są to działania, które przynoszą bezpośrednią reklamę, a rzeczywiście wspierają szkolenie i rozwój młodych sportowcówpowiedział nam w maju br. Bartłomiej Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzieci trenują z gwiazdami sportu. Program Szkolny Klub Sportowy zachęca dzieci do aktywności fizycznej - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska