Dzieci z cukrzycą będą się uczyć w Opolu, jak żyć z tą ciężką chorobą

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Konferencja w USK w Opolu. W zespole, który będzie edukować są lekarze, dietetycy, edukatorzy, psychologowie.
Konferencja w USK w Opolu. W zespole, który będzie edukować są lekarze, dietetycy, edukatorzy, psychologowie.
W Klinice Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego otwarto w piątek pierwszą na Opolszczyźnie salę edukacji diabetologicznej dla dzieci chorych na cukrzycę i ich opiekunów.

- Leczenie cukrzycy nie sprowadza się tylko do podawania insuliny. Pacjent musi stać się ekspertem w dziedzinie własnej choroby, a my musimy mu tę wiedzę przekazać - mówi dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. UO, kierownik Kliniki Pediatrii USK.

Pacjent z lekarzem, który ordynuje leki, spotyka się raz na jakiś czas, ale z chorobą musi sobie radzić przez 24 godziny na dobę. To zadanie dla rodziców, opiekunów i samych małych pacjentów.

W zespole, który będzie edukować są lekarze, dietetycy, edukatorzy, psychologowie.

- Chory z cukrzycą musi precyzyjnie kontrolować to, co je. Nie może sobie bezkarnie skubnąć coś, na co ma ochotę. Wszystko trzeba przeliczać i wiedzieć, jak zjedzony pokarm wpływa na leczenie - mówi dr hab. Agata Chobot.

Obliczenia dotyczą każdego składu posiłku - białka, tłuszczów, węglowodanów, ale też indeksu glikemicznego, ładunku glikemicznego, nawet insuliny dostosowanej do poziomu glikemii. Trzeba wiedzieć jaki wpływ na stan zdrowia mają emocje, czy wysiłek fizyczny.

Nastolatki mają swój program edukacyjny, bo stopniowo muszą przejmować odpowiedzialność za siebie i swoją chorobę.

Na początku pomagamy przede wszystkim rodzicom, ale samodzielnego pacjenta trzeba wychować, stopniując mu wiedzę - mówi dr hab. Agata Chobot.

Cukrzyca typu I (w odróżnieniu od związanej z otyłością cukrzycy typu II, dotykającej dorosłych) jest chorobą autoimmunologiczną. To najczęstsza przewlekła ciężka choroba u dzieci. Jest nieuleczalna.

Liczba chorych dzieci od kilku dekad wzrosła do rozmiarów epidemii. Choruje 15 na sto tysięcy. Na Opolszczyźnie pod opieką ośrodka diabetologicznego jest ok. 250-300 dzieci.

ZOBACZ WIDEO: Bieg "Policz się z cukrzycą 2019"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska