Dzieci zażywają tabakę dla mody i szpanu

Wolne zasoby wikipedii
Tabaka
Tabaka Wolne zasoby wikipedii
Lekarze i psychologowie ostrzegają: tabaka może uzależnić!

- Przecież to nie zioło! A więc nic złego - przekonuje Krzysztof, uczeń pierwszej klasy opolskiego gimnazjum i pokazuje - obok zmielonego tytoniu - misternie wykonaną małą tabakierę, cacko kupione na Allegro. - Wszystko kupuję w sieci, tabakę też - dodaje.

Tabakę wdycha się przez nos, jej główny składnik - nikotyna - dostaje się poprzez śluzówki do organizmu i oddziałuje na układ nerwowy.

- U dzieci i młodzieży używka działa na wciąż nieukształtowane płaty czołowe - podkreśla Mirosława Olszewska, psycholog, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego do spraw przeciwdziałania narkomanii. - Tabaka może uzależnić, choć jej miłośnicy się z tym stwierdzeniem nie zgadzają. Ale tak jest. Najpierw jest tabaka, potem papierosy, wreszcie mogą pojawić się coraz mocniejsze używki, narkotyki. Żaden narkoman przecież nie zaczynał od razu od marihuany czy amfetaminy, zwykle zaczynało się od nikotyny!

Pedagodzy i dyrektorzy szkół proszą o pomoc policję.

- Zjawisko dotyczy głównie młodzieży gimnazjalnej - mówi młodszy aspirant Stefania Hadzicka z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, specjalistka od prewencji kryminalnej nieletnich. - Ostatnio byłam w tej sprawie w jednym z opolskich gimnazjów. Uczniowie szczerze powiedzieli, że zażywają tabakę, że bardzo to lubią. Od pedagoga zaś wiem, że są tacy, którzy wąchają niemal co godzinę...

O tabakę pytali ją też rodzice zespołu szkolnego z Kup. Znają nawet różne odmiany tabaki kupowanej przez ich dzieci. Pytali na przykład, co to jest biała tabaka (rzekomo bezpieczna, bo beznikotynowa).

- Tłumaczyłam im, że o szkodliwości tabaki przesądza nie tylko nikotyna, ale także jej inne składniki, które mogą mieć właściwości rakotwórcze - dodaje Staefania Hadzicka.

Zażywanie tabaki jest legalne. Jej wielbiciele podpierają się tradycją, historią, sztuką i literaturą (Mickiewicz pisze o niej w "Panu Tadeuszu").

Tymczasem skutkiem długotrwałego zażywania tabaki, poza uzależnieniem od nikotyny, może być wysuszenie błony śluzowej nosa, krwotoki i rany na błonach śluzowych.
- A ja na to kicham. Zresztą słyszałem, że Tusk też tabaczy - kwituje Krzysztof i usypuje na dłoni szczyptę proszku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska