Dziecko pod kontrolą

Witold Chojnacki
Aby dziecko się nie poparzyło, sięgając po rozgrzany garnek, warto na kuchennym blacie zamontować specjalne barierki.
Aby dziecko się nie poparzyło, sięgając po rozgrzany garnek, warto na kuchennym blacie zamontować specjalne barierki. Witold Chojnacki
Matka ruchliwego malca, aby spokojnie ugotować obiad, powinna mieć oczy dookoła głowy, podzielną uwagę, a w kuchni kilka praktycznych zabezpieczeń.

Raczkujący maluch jest szybki jak błyskawica i bardzo pomysłowy. Ciekawy świata wszystkiego musi dotknąć i spróbować. Statystyki są bezlitosne, do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi w domu, a najbardziej niebezpiecznie jest w kuchni.

- Rodzina wielodzietna, projektując kuchnię, powinna podzielić pomieszczenie na dwie strefy: bezpieczną i do pracy - radzi Ryszard Sklarczyk, konsultant z salonu Mebel Rust w Opolu. - Natomiast w domu, gdzie jest tylko jedno dziecko, taki podział nie ma sensu, bo maluch szybko rośnie i po kilku latach znów trzeba będzie wprowadzać kosztowne zmiany.

Dzieci uwielbiają grzebać w szafkach, dlatego warto zamówić takie, których szuflady są zabezpieczone systemem hamującym, który blokuje rozpędzoną szufladę przed wysunięciem. Powolny samodociąg zapobiega przytrzaśnięciu palców.
Niektórzy rodzice decydują się na montaż tzw. stoperów. To sprytne rozwiązanie uniemożliwia maluchom otwarcie szafek i szuflad, w których mieszczą się ostre sztućce i łatwo tłukące się talerze.

Samoprzylepne, silikonowe nakładki naklejone na ostrych rogach mebli i kuchennego stołu uchronią nasze dziecko przed rozcięciem głowy. Przewidujący rodzic powinien też zabezpieczyć plastikowymi nakładkami elektryczne gniazdka.
- Na kuchennej wyspie, gdzie się gotuje, radziłbym zamontować specjalne barierki - mówi konsultant. - My robimy je z satynowego szkła. To bezpieczny i estetyczny materiał. Taka barierka zapobiegnie ześlizgnięciu się rozgrzanego garnka i utrudni dziecku dostęp do gorących palników.
Pamiętajcie też, aby spoza zasięgu ciekawskiego malucha usunąć kosz na śmieci. Dla dziecka to skarbnica różnych atrakcji, ale też okazja do niebezpiecznych eksperymentów. Plastikowe worki, resztki z obiadu, przeterminowane produkty i potłuczone szkło to potencjalne przyczyny tragedii.

Ważne

1. Przechowuj zapałki, zapalniczki, ostre sztućce, noże, szklane przedmioty, środki czyszczące, leki, w zamkniętej szafce.

2. Załóż blokady do szafek i szuflad, które są w zasięgu rąk dziecka.

3. Schowaj przewody elektryczne kuchennych urządzeń.

4. Nie noś dziecka na ręku, kiedy pijesz np. gorącą kawę. Nigdy nie zostawiaj ciepłego napoju albo talerza z gorącą zupą na brzegu stołu.

5. Gotując, odwracaj rączki patelni i rondli w kierunku ściany, aby dziecko nie mogło ich złapać i strącić. Pokrętła gazu zabezpiecz specjalnymi nakładkami ochronnymi.

6. Nie sadzaj dziecka na stole w pobliżu urządzeń elektrycznych lub kuchenki gazowej.

7. Jeżeli piekarnik jest w zasięgu dziecka i jest gorący, pamiętaj, aby zastawiać go czymś, czego dziecko nie przesunie, lub zamontuj specjalne zabezpieczenie.

8. Pamiętaj, aby krzesła i taborety stały z daleka od kuchenki, stołu i blatów roboczych. Dziecko może wejść na krzesło i sięgnąć po niebezpieczny przedmiot.

9. Wycieraj kałuże na podłodze, żeby się nie poślizgnąć.

10. Zamontuj bramkę w wejściu do kuchni.
(na podstawie tipy.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska