Dziecko z autyzmem też może uratować komuś życie

Magdalena Żołądź
Magdalena Żołądź
Podczas szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dzieci reagowały ze spokojem, ale też z wrażliwością i empatią.
Podczas szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dzieci reagowały ze spokojem, ale też z wrażliwością i empatią. Archiwum prywatne
Udowadnia to prowadzony przez opolską fundację Prodeste projekt Autyzm 112. To warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Wiele szkół i przedszkoli organizuje dla swoich uczniów szkolenia z udzielania pierwszej pomocy i właściwego reagowania w momencie, gdy są świadkami wypadku. O tym, że takie działania mają sens i są potrzebne, świadczą głośne na całą Polskę historie, np. ta, że dziecko uratowało mamę, która straciła przytomność.

- Niestety, dzieci niepełnosprawne nie mają szans, by podczas takich ogólnodostępnych szkoleń nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, są automatycznie wyłączane z uczestnictwa. Inicjatywa Autyzm 112 ma to zmienić - mówi Joanna Ławicka, prezes Prodeste.

- Problem leży nie w tym, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie są w stanie zrozumieć, jak pomóc drugiej osobie, ale w tym, jak te zajęcia są prowadzone: zazwyczaj w formie prelekcji, prezentowania rysunków, zdjęć. Tymczasem nasze dzieci zdobywają wiedzę nie przez język, a przez obraz, oswojenie sytuacji.

Pierwsze warsztaty już się odbyły - w wakacje, na próbę, podczas wyjazdu na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.
- Tymi warsztatami zaprzeczyliśmy idei braku pewnej wrażliwości społecznej, o jakiej się mówi w przypadku dzieci z autyzmem.

Udowodniliśmy to sobie, rodzicom i wszystkim dookoła - podkreśla Joanna Ławicka. - Nasze dzieci potrafią się zaangażować, przejąć odpowiedzialność za drugiego człowieka, w sytuacji kryzysowej reagować ze spokojem, ale też z wrażliwością i empatią.

Tajemnica sukcesu tkwi w sposobie przekazywania wiedzy. Warsztaty, w których brały udział dzieci, to nie prelekcje, ale symulacje zdarzeń, które mogłyby się wydarzyć naprawdę.

Uczestnicy zajęć, prowadzonych przez ratowników z pienińskiej grupy GOPR, potrafią zabandażować kończynę, przenieść ofiarę w bezpieczny sposób, wezwać karetkę - poradziły sobie z tym nawet te dzieci, które mają problem z komunikacją werbalną!

Na razie szkolenia przeszło 40 podopiecznych, ale fundacja Prodeste, która działa w skali całego kraju, chciałaby objąć cyklem szkoleń jak najwięcej dzieci z autyzmem. Na cały rok zajęć potrzeba ok. 30 tys. zł.

Właśnie o tę sumę Prodeste walczy w konkursie dla najciekawszych inicjatyw społecznych, organizowanym przez fundację Aviva. Kto chciałby wesprzeć opolskich działaczy, może wejść na stronę www.todlamniewazne.pl i zagłosować na akcję Autyzm 112. Głosowanie trwa jeszcze 30 dni, głosy można oddawać codziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska