Dziecku w stresie można pomóc w prosty sposób. Tego uczono w WSZiA w Opolu

Łukasz Fiebich
Studentki uczestniczące w zajęciach szybko przekonały się do skuteczności pokazywanych technik relaksacyjnych.
Studentki uczestniczące w zajęciach szybko przekonały się do skuteczności pokazywanych technik relaksacyjnych. Archiwum wszia
W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest ogromne, często po prostu zapominamy ochwili relaksu i odprężenia dla naszego ciała i umysłu.

Właśnie temu służą metody i techniki relaksacyjne. O ile dorośli potrafią sobie lepiej lub gorzej poradzić w sytuacjach stresowych, o tyle maluchy mają już z tym spory problem. Nie mogąc sobie poradzić z nadmiarem całego wachlarza emocji i bodźców dopływających z wielu źródeł w ciągu dnia, stają się rozdrażnione, płaczliwe, zdezorientowane, przestraszone czy nadpobudliwe.

Jak rozładowywać negatywne emocje, jakie techniki relaksacyjne stosować w pracy z dziećmi, tego swych kolegów ze studiów uczyły magistrantki pedagogiki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

Głównym celem projektu było przedstawienie i zaprezentowanie przyszłym pedagogom, nauczycielom, wychowawcom a także rodzicom metod i technik relaksacyjnych stosowanych w pracy z dziećmi.

Chciałyśmy podkreślić ważność problemu i nauczyć jak w prosty sposób można pomóc dziecku i nam samym uwolnić napięcie, stres i złe emocje – mówi Urszula Jonczyk, jedna z realizatorek projektu.

- Podczas realizacji zostały zaprezentowane m.in. takie techniki relaksacyjne jak: medytacja, technika Jacobsona, technika autogenna Schultza, techniki wizualizacji, ćwiczenia oddechowe i inne - relacjonuje Daria Frencek, studentka, która wraz grupą przygotowała i przeprowadziła zajęcia.

- W czasie przeprowadzanych ćwiczeń na twarzach kolegów można było zobaczyć spokój i odprężenie. Zainteresowanie i czynny udział studentów było bardzo duże, czym byłyśmy mile zaskoczone. Wyniki przeprowadzonych ankiet pokazały że adresatom projektu, bardzo spodobały się techniki i metody relaksacji oraz że wykorzystają je w swojej pracy zawodowej. Projekt był dla nas dobrą lekcją współpracy w grupie i świetną przygodą która na pewno na długo zostanie w naszej pamięci – kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska