Dzięki filmowcom z klubu Jupiter możemy oglądać Olesno z czasów PRL [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wyglądało Olesno w 1966 roku.
Tak wyglądało Olesno w 1966 roku. AKF Jupiter
Dzięki zrekonstruowanym archiwalnymi kronikami Amatorskiego Klubu Filmowego „Jupiter” widzimy, jak kiedyś wyglądało nasze Olesno, a nawet jak wyglądały niegdyś Dni Olesna.

- Przez niemal pół wieku olescy filmowcy rejestrowali wszystko to, czym żyło wtedy miasto i jego mieszkańcy: wydarzenia, uroczystości, zakłady pracy, imprezy kulturalne i sportowe - podkreśla Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego. - To dla nas dzisiaj prawdziwa kopalnia wiedzy o Oleśnie w czasach PRL-u.

Oleską Kronikę Filmową wyświetlano kiedyś przed filmami w nieistniejącym już kinie Znicz.

Najpierw była projekcja Oleskiej Kroniki Filmowej, następnie widzowie oglądali Ogólnopolską Kronikę Filmową, a na końcu sam film.

- Oleskie kroniki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy szczelnie wypełniali salę kinową, przy czym zdarzało się, że po jej emisji wiele osób już opuszczało kino! - dodaje Ewa Cichoń.

Amatorski Klub Filmowy „Jupiter” działał przy Powiatowym Domu Kultury od 1962 roku. Zarejestrowany został oficjalnie w styczniu 1963 r.

Olescy filmowcy na początku kręcili filmy aparatem Admira Electric z akumulatorem w rączce.

Członkami Jupitera byli: Kazimierz Piszczek, Tadeusz Krzyczkowski, Jan Tylman, Jan Kwakiewicz, Janusz Musiał, Stanisław Chudy, Henryk Poroś, Józef Wyrwich. Przez pewien okres z klubem związani byli także Helmut Wloka, Józef Cyba, Aleksander Gałęzowski, Józef Włodek, Jan Wolny.

Kazimierz Piszczek robił montaż. Tadeusz Krzyczkowski odpowiedzialny był za scenariusz, komentarz i reżyserię. Janusz Tylman był lektorem.

Pierwszym filmem było nakręcony w 1962 roku otwarcie mostu na rzece Prośnie.

Rok później filmowcy nakręcili z pokładu helikoptera, jak Olesno wyglądało z lotu ptaka!

W obiektywie kamery znalazły się także Dni Olesna 1966. W tamtych czasach imprezę organizowano nie w lipcu, tylko w czerwcu. Dni Olesna 1966 trwały trzy dni, od 17 do 19 czerwca.

Największą atrakcją był Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego. Na deskach amfiteatru zaprezentowali się tancerze z Olesna, Opola, a także z Austrii i NRD . Amfiteatr był pełniutki, popisy tancerzy oglądało 5 tysięcy osób.

Na stadionie rozgrywano spartakiadę. Punktem kulminacyjnym był mecz Startu Olesno z Ruchem Chorzów. Wielokrotny mistrz Polski wygrał ze Startem 4:1 . Mecz oglądało 3 tysiące kibiców.

Amatorski Klub Filmowy „Jupiter” zaprzestał działalności w latach 80.

Oglądaj kolejne zdjęcia, żeby zobaczyć sylwetki znanych oleśnian -->

Znani mieszkańcy Olesna i powiatu oleskiego, którzy zrobili ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska