Dzięki projektowi „Aktywator” 36 bezrobotnych osób z Opolszczyzny zdobywa nowe kwalifikacje

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568 fot. Paweł Stauffer
Pięć uczestniczek projektu zdecydowało się na kurs florystyczny. - To był trafny wybór. Nauczyłyśmy się wielu praktycznych rzeczy - mówią zgodnie. Na zdjęciu z Moniką Bębenek, prowadzącą warsztaty w swojej szkole florystycznej w Opolu.
Pięć uczestniczek projektu zdecydowało się na kurs florystyczny. - To był trafny wybór. Nauczyłyśmy się wielu praktycznych rzeczy - mówią zgodnie. Na zdjęciu z Moniką Bębenek, prowadzącą warsztaty w swojej szkole florystycznej w Opolu.
Projekt realizuje Europejskie Centrum Edukacyjne w Opolu w partnerstwie z Biurem Doradczym Dobry Projekt.

Współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w szczególności zachęcaliśmy osoby długotrwale bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego, oraz takie, których umiejętności są już zbędne - mówi Kinga Sokołowska z Europejskiego Centrum Edukacyjnego w Opolu, koordynator projektu „Aktywator”. - Tym ludziom trudno jest odnaleźć się na rynku pracy i potrzebna jest im pomoc.

Zobacz: Opole. WSZiA będzie uczyć umiejętności menedżerskich

W ramach projektu utworzono trzy grupy szkoleniowe. Pierwsza z nich naukę rozpoczęła na początku marca, ostatnia - pod koniec kwietnia.

Choć uczestnicy są dziś na różnych etapach realizacji projektu, wszyscy zakończyli już sześciotygodniowy cykl warsztatów i szkoleń. Składały się na nie m.in. analiza potencjału zawodowego oraz kształtowanie kompetencji społecznych. Jeśli istniała taka potrzeba, można też było porozmawiać z psychologiem.

- Wszyscy ukończyli też kurs komputerowy - dodaje Kinga Sokołowska.

Ponadto uczestnicy projektu mieli indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, który pomógł im wybrać odpowiednie szkolenie zawodowe, dopasowane do ich potrzeb.

- Wybór kursu pozostawiliśmy uczestnikom, my tylko staraliśmy się, aby był on dopasowany do obecnych realiów i naprawdę zwiększał szansę na znalezienie zatrudnienia - tłumaczy koordynator z ECEO.

Dodatkowo chętni mogli (i mogą nadal) korzystać ze staży. Trwają one od jednego do trzech miesięcy.

Zobacz: Opolszczyzna. Na szkolenia zapraszają również uczelnie

- Staramy się przekonać do tego jak największą grupę osób, bo to szansa na praktyczne sprawdzenie swoich nowych umiejętności - mówi Kinga Sokołowska.

Chętnych jest sporo. Niektórzy już rozpoczęli praktykę, inni się do niej przygotowują lub szukają odpowiedniej firmy.

Za udział w szkoleniach wypłacane były stypendia: za szkolenie - po 4 zł na godzinę, za staże - po 1317 zł brutto. Organizatorzy zwracali również koszty dojazdu uczestników do Opola i płacili za ubezpieczenie.

Zobacz: Opolszczyzna kusi bogatą ofertą kursów zawodowych

Jak podsumowuje koordynator ECEO, są pierwsze pozytywne efekty projektu: - Niektórzy już znaleźli zatrudnienie - mówi. - A przecież właśnie w tym celu realizuje się tego typu projekty.

Celem projektu było też promowanie idei nauki przez całe życie. - W dzisiejszych czasach ważne jest, aby ciągle doskonalić swoje umiejętności - podkreśla Sokołowska.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska