Dzień bez Długów 2022. Polacy przestaną regulować na czas swoje rachunki? Już teraz pożyczamy pieniądze na podstawowe opłaty

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia wynika też, że Dnia bez Długów bez zadłużenia nie spędzi 14 proc. Polaków.
Z Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia wynika też, że Dnia bez Długów bez zadłużenia nie spędzi 14 proc. Polaków. 123RF
17 listopada obchodzimy Dzień bez Długów. „Święto” ma przypominać o tym, jak ważne jest racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Jednak coraz więcej osób w Polsce ma problem z finansowaniem bieżących wydatków. 35 proc. przyznaje, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz nie opłaciła rachunku na czas. Podobny odsetek pożycza pieniądze, by mieć środki na uregulowanie zobowiązań. – Można mówić o tym, że całkiem niemała grupa Polaków żyje na skraju ubóstwa – wskazują autorzy raportu.

Spis treści

Inflacja wpływa negatywnie na nasze portfele i zdrowie psychiczne

7 na 10 osób ankietowanych w raporcie Intrum ”European Consumer Payment Report 2022” twierdzi, że obawy związane z rosnącymi rachunkami, wpływają negatywnie na ich samopoczucie. Przyznajemy otwarcie, że rosną one szybciej niż nasze pensje (69 proc.).

– Wysoki poziom inflacji i stóp procentowych sprawiają nie tylko, że w tym momencie konsumenci nie mogą mówić o poczuciu bezpieczeństwa finansowego, ale problem jest zdecydowanie bardziej namacalny. 35 proc. respondentów naszego badania przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej raz nie opłaciło rachunku, bo nie mieli na to pieniędzy. Może te dane nie są jeszcze alarmujące, ale można podejrzewać, że gdybyśmy zapytali konsumentów o tę samą kwestię w kolejnych tygodniach, wyniki byłyby bardziej druzgocące – komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum w Polsce. – Już teraz blisko 4 na 10 osób spodziewa się, że w nadchodzącym czasie nie będzie w stanie opłacić wszystkich rachunków za media – dodaje.

Mogłoby się wydawać, że osoby, które nie mają tego problemu i wiążą koniec z końcem, są w lepszej sytuacji. Jednak nie do końca. Jak wyjaśniono, „tylko” 1/4 ankietowanych (24 proc.) zaznaczyła, że po opłaceniu wszystkich rachunków w portfelu zostaje im więcej niż połowa wynagrodzenia. Co 5. osobie (22 proc.) zostaje na życie od 5 do 20 proc. wysokości pensji. – Można więc mówić o tym, że całkiem niemała grupa Polaków żyje na skraju ubóstwa – wskazują autorzy raportu.

Według danych zebranych przez Intrum ⁣obecny poziom inflacji wpływa negatywnie na finanse aż blisko 9 na 10 osób (87 proc.) w naszym kraju.

Pozytywne skutki inflacji?

– Badanie Intrum pokazuje również, iż Polacy zdają sobie sprawę z faktu, że jest źle i może być jeszcze gorzej. Pocieszający jest jednak fakt, że nie poprzestajemy na tej konstatacji i podejmujemy działania, aby zadać o swoją przyszłość finansową – zaznacza Krauze.

Jak dodaje, 73 proc. ankietowanych przyznaje, że, już wprowadza lub planuje wprowadzić pewne zmiany w sposobie, w jaki wydają pieniądze każdego miesiąca, aby zniwelować wpływ inflacji oraz/lub rosnących stóp procentowych na stan budżetu domowego. – W TOP 3 deklarowanych działań znalazły się: kupowanie w dyskontach (61 proc.), ograniczenie życia towarzyskiego, np. wizyt w restauracjach (54 proc.) i szukanie okazji/zniżek w sklepach online (45 proc.) – wylicza.

Konsumenci kontrolują wydatki

62 proc. ankietowanych z zaskoczeniem przyznaje, że rosnące koszty życia uświadomiły im, ile pieniędzy przeznaczają na rzeczy, których nie potrzebują, np. subskrypcje online czy kupowanie kawy na wynos. Staramy się również wydłużyć terminy płatności – 39 proc. ankietowanych deklaruje nawet, że robi to częściej niż w czasie korona-kryzysu.

Respondenci przyznają również, że podejmują kroki, aby zwiększyć swoje dochody. 4 na 10 respondentów (41 proc.) deklaruje, że w najbliższym czasie zamierza zwrócić się do swojego pracodawcy o większą niż zwykle podwyżkę, kompensującą wzrost cen energii i żywności.

Dzień bez Długów. Może się nim cieszyć 86 proc. Polaków

Z kolei z Indeksu wypłacalności Polaków i ich postaw wobec zadłużenia przygotowanego przez KRUK S.A. wynika też, że Dnia bez Długów bez zadłużenia nie spędzi 14 proc. Polaków. Taki odsetek ma do opłacenia przeterminowane raty kredytów, pożyczek lub innych zobowiązań finansowych. Jednocześnie 7 proc. z nich twierdzi, że ma dobrą sytuację finansową, a 38 proc. – średnią. Ponad połowa (56 proc.) spośród zadłużonych ankietowanych ocenia swoją sytuację finansową jako złą.

Ocena powagi sytuacji finansowej osób zadłużonych potwierdza, że ponad połowa z nich określa ją jako trudną. W trakcie badania na 10-stopniowej skali, gdzie 1 oznaczało niewielką wagę problemu, a 10 – bardzo poważną, aż 59 proc. osób z zaległymi płatnościami wskazało, że ich sytuacja znajduje się pomiędzy 7 a 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień bez Długów 2022. Polacy przestaną regulować na czas swoje rachunki? Już teraz pożyczamy pieniądze na podstawowe opłaty - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska