Dzień bez dnia to dzień stracony. Dziwne święta szybko wpisują się w naszą codzienność

SXC
Najbliższe dziwne święto już w poniedziałek 19.07 - "Dzień Czerwonego Kapturka".
Najbliższe dziwne święto już w poniedziałek 19.07 - "Dzień Czerwonego Kapturka". SXC
Bez pompy i fety tylko w minionym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Imprezy, Dzień bez Telefonu Komórkowego i... Dzień Łapania za Pupę. Kalendarz pełen jest nietypowych świąt. Najbliższe już w poniedziałek - Dzień Czerwonego Kapturka.

- Że niby mogłem sobie w środę bez skrępowania złapać za ten czy inny pośladek? I przegapiłem! - łapie się za głowę Rafał z Opola. Nazwiska ujawniać nie chce, bo wśród pup, które przyszły mu do głowy w kontekście obłapiania jest nie tylko ta należące do jego dziewczyny. - Swoją też bym chętnie nastawił! Zwłaszcza koleżankom... Żadnej dyskryminacji! - bije się w piersi.

Dzień imprezy (12 lipca) też przegapił. - Ale ten na pewno nadrobię już w weekend - śmieje się. - Za to dnia bez komórki (obchodzonego 15 lipca) sobie nie wyobrażam. Jak wychodzę z domu i jej zapomnę, to czuję się jak bez ręki.

Feta na cześć stanika
Nietypowych świąt i dni poświęconych najróżniejszym rzeczom lub zjawiskom jest niemal tyle, ile dni w roku. Kto się uprze, codziennie znajdzie powód do świętowania. Miłośnicy zwierząt mogą fetować dzień kota, psa (kundelki mają osobne święto! - patrz ramka obok) czy niedźwiedzia polarnego. Smakosze znajdą w kalendarzu dzień pizzy, ziemniaka, śliwki, a także kaszanki czy musztardy.

Pasjonaci matematyki mogą obchodzić dzień liczby "pi", a ci, którzy uwielbiają domowe obowiązki (o ile tacy są) - dzień płynu do mycia naczyń. - Bożena Dykiel na pewno wtedy świętuje - dowcipnie skwitował internauta na jednym z wielu portali, na których wędrujący po sieci wymieniają się informacjami o dziwnych dniach. Miłośnicy ostrych dań 16 stycznia obchodzą dzień pikantnych potraw, ale w nietypowym kalendarzu nawet święta bywają pikantne.

Prócz wspomnianego dnia łapania za pupę jest też dzień bez stanika, dzień orgazmu, dzień spódnicy czy dzień bez prezerwatywy. - Dzień spódnicy może być na przykład formą przypominania kobietom o ich kobiecości i z pewnością nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków.

Dziwne święta, styczeń - czerwiec

Dziwne święta, styczeń - czerwiec

1 stycznia - Dzień Emo
6 stycznia - Światowy Dzień Pocałunku
7 stycznia - Dzień Dziwaka
8 stycznia - Święto Sprzątania Biurka i Dzień Tych, co najbardziej się Kochają
13 stycznia - Dzień Wzajemnej Adoracji
16 stycznia - Dzień Pikantnych Potraw
17 stycznia - Dzień Wszystkich Fajnych
23 stycznia - Dzień Najbardziej Kochanych
31 stycznia - Międzynarodowy Dzień Przytulania
2 lutego - Dzień Świstaka
9 lutego - Międzynarodowy Dzień Pizzy
17 lutego - Światowy Dzień Kota
26 lutego - Dzień Pozdrawiania Blondynek
27 lutego - Dzień Niedźwiedzia Polarnego
5 marca - Dzień Teściowej i Dzień Dentysty
14 marca - Światowy Dzień Liczby Pi
18 marca - Europejski Dzień Mózgu
23 marca - Dzień Windy
31 marca - Dzień Ziemniaka
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca
1 maja - Międzynarodowy Dzień Kaszanki
20 maja - Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń
20 maja - Dzień Sąsiada
25 maja - Dzień Piwowara
28 maja - Dzień bez Prezerwatywy
30 maja - Dzień bez Stanika
31 marca - Światowy Dzień Budyniu
2 czerwca - Europejski Dzień Sąsiada; Dzień bez Krawata
9 czerwca - Dzień Agugaga
15 czerwca - Dzień Wiatru

Natomiast dzień bez prezerwatywy jest zwyczajnie niebezpieczny i nie powinno go być - stwierdza dr Agnieszka Gawor, psycholog z Uniwersytetu Opolskiego. - Postępowanie zgodnie z regułą tego dnia może bowiem przynieść dużo szkody - począwszy od niechcianej ciąży po choroby przenoszone drogą płciową.

Kto 29 października zechce uczcić dzień bez kupowania niewchodzeniem do najmniejszych nawet sklepików, ten już 31 października te wyrzeczenia może sobie odbić, idąc na wielkie zakupy w dniu rozrzutności... 7 stycznia mamy dzień dziwaka, 5 marca dzień teściowej i dzień dentysty (zbieżność podobno przypadkowa), a 20 maja jest najlepszy moment na spotkanie z tymi, od których na co dzień dzieli nas tylko ściana albo płot. Obchodzony jest wtedy dzień sąsiada.

- Nawet jeśli generalnie zapatrujemy się na tego typu święta sceptycznie, to może warto niektóre z nich potraktować jako pretekst - mówi socjolog dr Anna Śliz. - Dzień sąsiada może być powodem, by lepiej się poznać. Dbamy przy takiej okazji o kontakty interpersonalne, o więź z otoczeniem i na pewno zyskujemy. Wiadomo przecież, że dobry sąsiad to dziś prawdziwy skarb!

Anna Śliz przekonuje, że niektóre z wymyślnych dni mogą być społecznie użyteczne. - Zupełnie niedawno widziałam w telewizji relacje z kilku polskich miast, w których obchodzono dzień przytulania - opowiada. - Zaopatrzone w wielkie rękawiczki-łapki sympatyczne dziewczyny przytulały przechodniów, o ile oczywiście ktoś miał na to ochotę.

Skoro Polacy mają problem z okazywaniem uczuć, skoro trudno nam na co dzień powiedzieć "kocham", a u niektórych nawet uśmiech nieznanego przechodnia budzi zdziwienie, to obchodzenie takich świąt może poruszyć nasze emocje. Ale pamiętajmy - nic na siłę. Jeśli ktoś publicznych czułości nie lubi, nie wolno go do nich zmuszać. Nawet jeśli jest dzień przytulania.

Dziwne święta, lipiec - grudzień

Dziwne święta, lipiec - grudzień

1 lipca - Dzień Psa
2 lipca - Międzynarodowy Dzień UFO
6 lipca - Światowy Dzień Pocałunku
12 lipca - Światowy Dzień Imprezy
14 lipca - Dzień Łapania za Pupę
15 lipca - Dzień bez Telefonu Komórkowego
19 lipca - Dzień Czerwonego Kapturka
6 sierpnia - Dzień Musztardy
12 sierpnia - Dzień Pracoholików
13 sierpnia - Dzień Leworęcznych
8 września - Dzień Dobrych Wiadomości
22 września - Europejski Dzień bez Samochodu
23 września - Dzień Grzyba; Dzień Śliwki
29 września - Dzień Stawów i Oczek Wodnych
9 października - Dzień Znaczka Pocztowego
10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego,
25 października - Dzień Kundelka
29 października - Dzień bez Kupowania
30 października - Narodowy Dzień Spódnicy
31 października - Dzień Rozrzutności
21 listopada - Dzień Życzliwości
24 listopada - Dzień Buraka
25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia; Dzień Kolejarza
11 grudnia - Dzień Chruścików
17 grudnia - Polski Dzień bez Przekleństw
21 grudnia - Dzień Orgazmu

Chcemy się bawić
Skąd się biorą dziwne święta - nad tym głowi się niejeden. Dzień spódnicy dla przykładu wziął się najprawdopodobniej z akcji "Nośmy spódnice" zorganizowanej przez pracownice jednej z warszawskich agencji PR. W ten sposób chciały zaakcentować swoją kobiecość w świecie pełnym dżinsów i garsonek ze spodniami. Jaka jest geneza dnia bez przekleństw?

- Może jest odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb - stwierdza dr Agnieszka Gawor. - Mógł go wymyślić ktoś, kto sam nie przeklina i nie lubi, jak robi to ktoś w jego otoczeniu. Ogłosił zatem święto. Poza tym, w przypadku tego czy innych dziwnych dni, decydować mogła też chęć urozmaicenia sobie życia albo potrzeba eksperymentu: rzucę pomysł i zobaczę, czy się przyjmie. Ale to oczywiście tylko hipotezy.

- Ja bym obstawiła po prostu potrzebę zabawy - stwierdza prof. Janina Hajduk-Nijakowska, kulturoznawca z Uniwersytetu Opolskiego. - Człowiek chce się bawić i w ten sposób oderwać od codzienności. A że współczesna kultura zabawę eksponuje, to każda taka aktywność natychmiast się komercjalizuje. Media, PR-owcy i handlowcy chwytają pomysł i rodzą się właśnie takie dni.

Gdyby w tym tekście ogłosić, że najbliższy poniedziałek jest dniem mokrego podkoszulka i trzeba się stawić nad stawkiem Barlickiego w Opolu, to pewnie jakaś grupa by na to wezwanie zareagowała. Potem trzeba by tylko było zawołanie powtórzyć za rok o tej samej porze (licząc na równie gorącą aurę) i... mamy kolejne cyklicznie odbywające się święto!

Z fantazją lepiej niż z piwem
Satyryk Janusz Rewiński o dziwnych świętach słyszy czasem w telewizji. - O dniu ziemniaka czy śliwki nie wiedziałem... - śmieje się. - Ale jeśli jest też dzień dziwaka, to wszystko w porządku! Równowaga jest zachowana. Ludzie lubią świętować, więc niech świętują. Lepiej tak - z fantazją i poczuciem humoru niż z puszką piwa pod sklepem. A skoro już tak wiele mamy tych dziwnych dni, to może można by jeszcze ustalić dzień chodzenia na bosaka? Pogoda nam sprzyja!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska