Dzień języków obcych w V LO w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Im ciekawsza forma zajęć, tym większy zapał uczniów do poznawania języków obcych.
Im ciekawsza forma zajęć, tym większy zapał uczniów do poznawania języków obcych. V LO
Młodzież wysłuchała kilku fascynujących wykładów naukowych. Były też prezentacje multimedialne, konkursy i piosenki.

Uczniom V LO języki obce nie są obce. Świetną okazją do nabycia nowych umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim i niemieckim są warsztaty tematyczne, prowadzone w tych językach. Jeśli forma jest atrakcyjna dla słuchacza, to takie wykłady potrafią być podwójnym profitem.

- Dzięki zaangażowaniu wykładowców z Uniwersytetu Opolskiego, szkoły językowej New Cosmopolitan oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mogli się o tym przekonać uczniowie opolskiej Piątki, którzy uczestniczenia w serii specjalnych warsztatów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych - mówi Paweł Ćwikliński z kl. II F, obserwujący Dzień Języków Obcych zorganizowany w V LO.

Dr Sławomir Kuźnicki z Uniwersytetu Opolskiego w nietypowy i interesujący wykład o tytule „Dystopia: From Huxley and Orwell to Bowie” wplótł treściwe komentarze na temat przewijającego się w kulturze motywu dystopii (czarna wizja przyszłości), równocześnie polecając uczniom kilka dzieł znakomitych przedstawicieli nowoczesnej kultury: Aldousa Huxleya, George`a Orwella i zmarłego niedawno Davida Bowie.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Spotkanie z dr Gabrielą Jelitto-Piechulik, zatytułowane „In der Sprache des Herzens” („W języku serca”), również dotyczyło utworów literackich. Jego główna część, czyli interpretacja niemieckojęzycznego wiersza, stanowiła kształtujące kreatywność i rozwijające ćwiczenie, zwłaszcza że podział prezentacji na część wykładową i warsztatową pozwolił nie tylko na zapoznanie się z teorią, ale i na zdobycie cennych umiejętności praktycznych. Dodatkowo, uczestnicy mogli spróbować swoich sił w porównywaniu opowiadania napisanego w gwarze śląskiej i jego odpowiednika pisanego w języku niemieckim. Tego samego dnia mgr Ewa Młodawska poprowadziła także lekcję otwartą dla nauczycieli germanistów, „Essen und Trinken” („Jedzenie i picie”), poświęconą metodzie stacji zadaniowych, jako sposobowi nauki. Towarzysząca jej klasa II C spisała się doskonale.
Kolejny wykład łączył w sobie wiedzę krajoznawczą i kulturoznawczą. Lindsay Luczkowiak, lektorka szkoły językowej New Cosmopolitan, która przyjechała do Opola z USA, na temat swojego spotkania wybrała geografię i kulturę Stanów Zjednoczonych. Urozmaiciła je rebusami, edukacyjnymi ćwiczeniami, prezentacją multimedialną i, co chyba najważniejsze, umożliwiła uczniom kontakt z „żywym językiem”.

Swój wkład w szerzenie wiedzy wśród uczniów miała również Magdalena Mączyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która zaproponowała pokaz dwóch prezentacji multimedialnych, połączonych z dyskusją. Jako temat swoich dwóch warsztatów wybrała życie i twórczość wybitnego pisarza nurtu fantasy, J.R.R. Tolkiena, a także niezwykłą geografię Australii i Nowej Zelandii.

Dzień Języków Obcych zakończyła lekcja otwarta, która była zarazem lekcją pokazową dla uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Opolu. Joanna Dobrzyńska-Róg prezentacją „New York, New York” wprowadziła swoich słuchaczy w środowisko słynnego miasta, które „nigdy nie zasypia”. Aby uatrakcyjnić pokaz, prowadząca wykorzystała nie tylko prezentację multimedialną, ale także zorganizowała konkurs i zaproponowała wysłuchanie piosenki „Empire State of Mind” Alicii Keys. Warsztaty uświetnił występ utalentowanej wokalnie uczennicy klasy III E, Weroniki Czech, która zaśpiewała utwór „New York” znany z wykonania Franka Sinatry. Było to wspaniałe zwieńczenie równie wspaniałego dnia, które dostarczyło zainteresowanym znacznego zasobu nadprogramowej wiedzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska