Dzień Korczakowski w Studenckim Centrum Kultury

Redakcja
Paulina Ptaszek zwyciężyła konkurs plastyczny na podobiznę Maciusia Pierwszego. Do wykonania pracy użyła kredek i brokatu.
Paulina Ptaszek zwyciężyła konkurs plastyczny na podobiznę Maciusia Pierwszego. Do wykonania pracy użyła kredek i brokatu. Sławomir Mielnik
Studenci przypominali kim był Janusz Korczak. Udział w akcji wzięły też dzieci z opolskich podstawówek.

Każdy kto przekroczył w czwartek mury Studenckiego Centrum Kultury na nudę nie mógł narzekać.

Żacy z Naukowego Koła Pedagogów UO przygotowali moc atrakcji, a wszystko to, by uczcić osobę Janusza Korczaka - wybitnego pedagoga, lekarza, pisarza i publicystę.

Imprezę rozpoczęło otwarcie wystawy poświęconej Korczakowi, którą przygotowali pracownicy Biblioteki Głównej UO.

Pierwszą część Dnia Korczakowskiego studenci postanowili skupić wokół powieści pt. "Król Maciuś Pierwszy " autorstwa Korczaka.

- Na początku przeprowadziliśmy quiz wiedzy o Maciusiu, w którym wzięły udział dzieci z opolskich podstawówek. Do odpowiedzi zgłaszali się chętni - mówiła Patrycja Kaszubska z koła, jedna z organizatorek imprezy.

Mali uczestnicy podczas quizu zmierzyli się z takimi dylematami jak np. w jakim wieku Maciuś objął tron, jaki przydomek nosił ojciec Maciusia lub gdzie zesłano Maciusia za złe sprawowanie rządów.

- Kolejną atrakcją był spektakl teatralny pt. "Z Maciusiem przez życie" w wykonaniu studentów arteterapii i animacji kultury. Wyłoniliśmy też laureatów konkursu plastycznego. Było z czego wybierać, bo na konkurs nadesłano 56 prac. Przyznaliśmy sześć wyróżnień i trzy pierwsze miejsca - informuje Patrycja Kaszubska.

Konkurs plastyczny na podobiznę Maciusia Pierwszego wygrała Paulina Ptaszek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Polskiej Nowej Wsi.

- W mojej pracy wykorzystałam kredki i brokat. Książka o Maciusiu też bardzo mi się podoba, bo właśnie ją czytam - mówiła nam laureatka.

Dzień Korczakowski podsumowała naukowa debata. Referat pt. "Zaufanie jako kategoria w pedagogice Janusza Korczaka" wygłosił prof. Zenon Jasiński, dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych.

- Korczak nie dzielił ludzi na tych, których warto obdarzyć zaufaniem i na tych, którym się to nie należy - wyjaśniał prelegent. - Jego zdaniem wszyscy zaufania wymagają, nawet uczeń, którego trzeba nim czasem obdarować na kredyt. Zaufanie u Korczaka można przedstawić w kilku płaszczyznach. Są to zaufanie do wychowawców, do uczniów, do społeczeństwa czy do pojedynczych osób - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska