Dzień Milczenia w Opolu. Mężczyzna wyrwał tęczową flagę jednej z uczestniczek zgromadzenia i ją połamał

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Połamana tęczowa flaga podczas Dnia Milczenia w Opolu.
Połamana tęczowa flaga podczas Dnia Milczenia w Opolu. Tęczowe Opole
W trakcie Dnia Milczenia, organizowanego w piątek przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole, doszło do incydentu. Chwilę przed końcem zgromadzenia do osób stojących na Placu Wolności w Opolu podszedł mężczyzna, który wyszarpał jednej z uczestniczek tęczową flagę, a następnie zaczął ją niszczyć.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, który przypada na 17 maja, stowarzyszenie Tęczowe Opole zorganizowało w piątek na Placu Wolności w Opolu milczącą demonstrację, podczas której sprzeciwiano się przejawom dyskryminacji wobec osób LGBT (lesbijek, gejów, osób bi i transpłciowych).

Organizatorzy podkreślali, że wśród krajów europejskich, Polska jawi się jako jedno z najbardziej homofobicznych państw.

— 18 punktów na 100 możliwych i przedostatnie miejsce w UE. Nasz kraj ponownie znalazł się na końcu listy w dorocznym rankingu sytuacji ludzi LGBT w Europie przygotowywanego przez ILGA Europe. — mówiła Sandra Mazur, jedna z organizatorek.

W jednej z kategorii Polsce przyznano zero punktów, kolejny rok z rzędu. Chodzi o przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBT, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

W trakcie Dnia Milczenia doszło do incydentu. Chwilę przed końcem zgromadzenia do osób stojących na Placu Wolności w Opolu podszedł mężczyzna, który wyszarpał jednej z uczestniczek tęczową flagę, a następnie zaczął ją niszczyć.

Brak wystarczających regulacji prawnych chroniących przed agresją i mową nienawiści jest, według Tęczowego Opola, jednym z najpilniejszych obszarów wymagających zmian.

— W piątek mogliśmy się przekonać, jak polskie prawo działa w rzeczywistości. Po tym, jak staliśmy się obiektem agresywnego ataku, policja poinformowała nas, że nie może zakwalifikować tego incydentu jako przestępstwa motywowanego nienawiścią ze względu na orientację seksualną. Taka kategoria w kodeksie karnym nie występuje. Pozostało nam jedynie zgłoszenie wykroczenia. Chodzi o zniszczenie mienia o wartości 30 zł, czyli flagi wraz z drzewcem — mówi Maciej Kruszka z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole.

Tęczowe Opole zorganizowało Dzień Milczenia, by sprzeciwić s...

Dodał, że dopóki osoby LGBT nie będą chronione przez odpowiednie przepisy, jakimi cieszą się inne grupy mniejszościowe, przestępstwa motywowane homofobią nie będą nawet odnotowywane w policyjnych statystykach.

- A dopóki nie będzie takich statystyk, zawsze ktoś będzie nam wmawiał, że do takich przestępstw nie dochodzi - kończy Maciej Kruszka.

Na podstawie komunikatu prasowego Tęczowego Opola

Zobacz też: Dzień Milczenia przeciwko dyskryminacji osób LGBT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska