Dzień Nauki Polskiej. Do Sejmu trafił projekt ustawy w sprawie ustanowienia nowego święta państwowego. Będzie nowy dzień wolny?

Red
Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony 19 lutego
Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony 19 lutego Anna Kaczmarz / Polska Press
Dzień Nauki Polskiej - to propozycja nowego święta państwowego. Projekt mający je ustanowić złożyła w Sejmie grupa posłów prawicy. Święto miałoby wypadać w dniu 19 lutego - w urodziny Mikołaja Kopernika.

Pod projektem ustawy wprowadzenia Dnia Nauki Polskiej podpisało się 26 posłów prawicy. Wśród nich są Ryszard Terlecki, Marek Suski i Zbigniew Girzyński. Projekt prezentować ma poseł Michał Wypij z Porozumienia.

"Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej – ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna – a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Autorzy projektu ws. ustanowienia Dnia Nauki Polskiej argumentują, że "przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych – począwszy od ufundowanej w 1364 roku Akademii Krakowskiej".

Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony 19 lutego

Jako wybitne postaci polskiej nauki wskazywani są Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach.

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju - wskazują autorzy projektu.

Dzień Nauki Polskiej miałby być obchodzony w dniu 19 lutego - w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

"Będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką" - przekonują posłowie prawicy.

Dzień Nauki Polskiej - czy to będzie dzień wolny od pracy?

Choć Dzień Nauki Polskiej może być świętem państwowym, to nie oznacza to, że będzie to dzień wolny od pracy. Innymi takimi dniami są już m.in.:

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - 1 marca
  • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - 24 marca
  • Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia
  • Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja
  • Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia
  • Dzień Solidarności i Wolności - 31 sierpnia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska