Dzień otwarty w Instytucie Nauk o Zdrowiu PWSZ w Nysie. Można było się przebadać metodą bioimpedancji elektrycznej

Materiał nadesłany
Archiwum PWSZ Nysa
W Instytucie Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie zorganizowano „Dni otwarte w pracowni antropometrycznej”. Wszyscy chętni mogli wykonać analizę składu swojego ciała metodą bioimpedancji elektrycznej.

Dzięki urządzeniom na wyposażeniu nyskiej uczelni możliwe było wyliczenie wszystkich parametrów, takich jak na przykład: ilość masy tłuszczowej ciała oraz masy beztłuszczowej - woda, mięśnie, kości.

– Dowiedziałam się, że mam lekką nadwagę, zbyt dużą tkankę tłuszczową. Można coś z tym zrobić, ale potrzeba jest dieta. Z czegoś będzie trzeba zrezygnować, może ze zbyt dużej ilości spożywanego cukru – komentuje pani Krystyna z Nysy.

Analiza składu ciała techniką bioimpedancji elektrycznej jest zabiegiem stosunkowo prostym, bezpiecznym i szybkim. Pacjent jest proszony o wejście na specjalistyczną wagę zawierającą w jej górnej powierzchni elektrody. Wysyłają one impulsy elektryczne o bardzo małej wartości nie powodując żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych. Na podstawie analizy oporu elektrycznego stawianego przez różne tkanki, program komputerowy jest w stanie dokładnie zasymulować ilość poszczególnych tkanek.

Jak podkreśla dr n. med. Beata Całyniuk z Polskiego Towarzystwa Dietetycznego i wykładowca na kierunku dietetyka w PWSZ w Nysie, świadomość zdrowotna społeczeństwa rośnie, dlatego konieczne jest kształcenie specjalistów w tym zakresie. Szczególnie jeżeli chodzi o podejmowanie aktywności fizycznej i racjonalizację żywienia.

- Dietetyk potrafi zaplanować jadłospis indywidualny, zbiorowy, ale dietetyk potrafi również dobrać dietę do określonego schorzenia.

Bardzo istotne jest dziś indywidualizowanie diety, dostosowywanie tej diety do potrzeb pacjenta, do jego wieku, masy ciała, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, ale również do preferencji żywieniowych i to jest trend współczesnej dietetyki.
W trakcie „Dni otwartych w pracowni antropometrycznej” wyniki badań były omawiane ze studentkami kierunku dietetyka PWSZ w Nysie lub z dr n. med. Beatą Całyniuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska