Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Opolu odsłonięto tablicę ku pamięci ofiar UB

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Tablica znajduje się na budynku przy ul. Krakowskiej 53 w Opolu. W latach 1945-1948 mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W murach tego budynku funkcjonariusze UB więzili, katowali i mordowali ludzi niegodzących się z komunistycznym ustrojem, a także przypadkowe osoby spośród mieszkańców ziemi opolskiej – napisano na tablicy.

Tablicę odsłonili Regina Mac, pseudonim „Rysia”, łączniczka w oddziale „Orlika”, wojewoda Adrian Czubak, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa oraz członek zarządu województwa Antoni Konopka.

- Ludzie starsi wiedzą, co się w tym budynku działo – mówi Łukasz Gruca, pasjonat historii i inicjator upamiętnienia. - Ale to miejsce pozostawało anonimowe. Dlatego zależało nam, by – poprzez tablicę - je pokazać dalszym pokoleniom. Starania trwały prawie cztery lata. W krótkim czasie zebraliśmy ponad 350 podpisów mieszkańców za tą inicjatywą.
Stosowną uchwałę Rady Miasta Opola odczytała wiceprzewodnicząca rady Małgorzata Wilkos.

Pierwszego marca, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Żołnierzy Wyklętych jak najgłośniej powinny wybrzmiewać słowa prawda i pamięć – mówił wojewoda opolski Adrian Czubak. - W takich budynkach w całym kraju katowano i torturowano ludzi, żeby Polska nie była Polska. Mamy to szczęście i możemy pamiętać i wspominać z szacunkiem tych, którzy walczyli, aby Polska Polską była.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski przypomniał, że świat nie wiedział, a często i dziś nie wie, że po wojnie wielu polskich bohaterów trafiało do katowni UB i upomniał się o kultywowanie historycznej pamięci.

Dr Bartosz Kuświk, naczelnik Delegatury IPN w Opolu podkreślił, że takie miejsca jak to upamiętnione tablicą, są dowodem, że Polska po II wojnie światowej stała się przegranym w obozie zwycięzców.

Obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych odbywają się dzisiaj – z udziałem m.in. wojewody opolskiego - w różnych miejscach – w Urzędzie Wojewódzkim, na pl. Wolności w Opolu, a także w Barucie, Starym Grodkowie, w Nysie i na cmentarzu na Półwsi. W opolskim kościele Franciszkanów o 16.00 będzie celebrowana msza św. za poległych.

INFO Z POLSKI [1.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska