Dzień Polski w I LO w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów święta była rzeczywistość z “Lalki” Prusa.
Motywem przewodnim tegorocznych obchodów święta była rzeczywistość z “Lalki” Prusa. I LO
Zamiast akademii na Święto Niepodległości, przywołują świat znany z lektur. W szkole odbył się konkurs pieśni patriotycznej i quizy wiedzy o Polsce.

LO nr I rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzi w sposób oryginalny i twórczy. Uczniowie klas humanistycznych przygotowali m.in. konkurs “Kocham Cię Polsko” i spektakle.

- Co roku motywem przewodnim staje się jedna z polskich lektur. Tym razem postawiliśmy na adaptację “Lalki” - mówi Marzena Dysiewicz-Rerich, polonistka.

Wchodzącym do szkoły w oczy rzucał się napis: “Witamy w świecie Lalki”. Płynęła melodia z serialu. Jedna ze szkolnych sal przemieniła się w sklep Wokulskiego. Były tam materiały, rękawiczki i pasmanteria, można było też napić się kawy i posilić ciastem. Po korytarzach chodzili uczniowie przebrani za bohaterów Prusa.

Nie brakowało też konkursów i zabaw związanych tematycznie z Polską - jej historią, geografią, językiem, literaturą. Pomieszczenia udekorowano biało-czerwonymi balonami i serpentynami.

- Tak wyrażamy nasz patriotyzm. Nie organizujemy apeli, tylko staramy się zrobić coś więcej i to jest fajne - mówi Mateusz Okos z klasy 3D.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Dzień Polski w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr I zorganizowano już po raz dziesiąty. O trzy lata dłuższą tradycję ma Konkurs Pieśni Patriotycznej. Uczniowie zaprezentowali bogaty i ciekawy repertuar. O ile jednak w pierwszych edycjach konkursu przeważały pieśni legionowe, odwołujące się do odzyskania niepodległości, to obecnie patriotyczny repertuar mocno się zmienił. Pojawiają się utwory, które promowały filmy np. piosenka Miasto do filmu “Miasto 44”, a także piosenki opisujące piękno polskiej ziemi.

Dla podkreślenia patriotycznego charakteru konkursu, uczestnicy i goście otrzymali biało-czerwone kotyliony. W odpowiedni klimat konkursu wprowadził słuchaczy występ koła teatralnego. Uczniowie przygotowali inscenizację przesłuchania 17-letniej Danuty Siedzikówny “Inki”, żołnierza AK.

Z ciepłymi słowami zwróciła się do uczestników konkursu pani Danuta Schetyna- żołnierz Armii Krajowej. Przypomniała trudną historię naszego narodu, który niejednokrotnie wystawiony był na ciężką próbę.

- Moje pokolenie odchodzi - powiedziała Danuta Schetyna - ale widząc patriotyczną postawę młodych ludzi, czuję się spokojna o przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska